Emilewicz: opozycja wybrała populistyczny sposób dialogu

2020-02-17 15:17 aktualizacja: 2020-02-17, 15:18
Poznań, 17.02.2020. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej nt. "Wybory prezydenckie i poparcie, jakiego Porozumienie udzieliło prezydentowi Andrzejowi Dudzie". Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Poznań, 17.02.2020. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej nt. "Wybory prezydenckie i poparcie, jakiego Porozumienie udzieliło prezydentowi Andrzejowi Dudzie". Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Szukając sposobu na zmniejszenie dofinansowania TVP opozycja wybrała populistyczny sposób dialogu - oceniła w poniedziałek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że obecna władza dobrze rozumie wagę i znaczenie zwiększania nakładów na służbę zdrowia.

W minionym tygodniu Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Wcześniej politycy PO apelowali, aby nie odrzucać uchwały Senatu, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi.

Emilewicz odnosząc się w poniedziałek w Poznaniu do tej sprawy podkreśliła, że obecna władza "dobrze rozumie wagę, ważkość i znaczenie" zwiększania nakładów na służbę zdrowia.

"To oczywiście bardzo populistyczny sposób dialogu, kiedy opozycja, tak naprawdę szukając sposobu na zmniejszenie dofinansowania TVP, łatwą piłką podrzuciła temat związany z onkologią. Telewizja publiczna ma swoją misję do wypełnienia i powinna móc tę misję realizować. Kładzenie w sposób populistyczny na szali z jednej strony onkologii, z drugiej – TVP, wydaje się niewłaściwe – zwłaszcza biorąc pod uwagę transfery (środków), które zostały przekazane na służbę zdrowia" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, wysokość środków, które przeznaczone zostały na służbę zdrowia w ostatnich latach "jest o 30 mld zł wyższa, niż robili to nasi poprzednicy". "Prezydent Andrzej Duda zainicjował uruchomienie specjalnego programu onkologicznego – to także wymierne efekty. Środowiska onkologiczne, które wypowiadają się na temat planowanych polityk są jednoznacznie pozytywne" - powiedziała minister.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział wcześniej PAP, że "byłoby dobrze, gdyby politycy PO pamiętali o uchwalonej niedawno inicjatywie prezydenta - Narodowej Strategii Onkologicznej". "Dzięki Strategii zostanie dodatkowo przeznaczone 5 mld zł na kwestie związane z onkologią" - zaznaczył.

Emilewicz przypomniała też, że obecny rząd zdecydował w ostatnim czasie o zabezpieczeniu pół mld zł na budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. "To inwestycja, na którą Poznań czekał wiele lat. Ona nie była realizowana przez naszych poprzedników, którzy dzisiaj ochoczo podrzucają do debaty program onkologiczny" – powiedziała. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny