Dworczyk: analizujemy możliwości przygotowania delegacji do Smoleńska i Katynia

2020-02-18 09:23 aktualizacja: 2020-02-18, 09:24
Michał Dworczyk Fot. PAP/Mateusz Marek
Michał Dworczyk Fot. PAP/Mateusz Marek
Analizujemy możliwości przygotowania delegacji do Smoleńska i Katynia, mamy 80. rocznicę zbrodni katyńskiej i 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej; została złożona stosowna nota dyplomatyczna do Federacji Rosyjskiej, nie ma jeszcze na nią odpowiedzi - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk był pytany we wtorek w TVN24, jaki jest plan obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i czy premier oraz prezydent razem będą w Smoleńsku.

"W tej chwili analizujemy możliwości przygotowania delegacji do Smoleńska i do Katynia, mamy 80. rocznicę mordu sowieckiego na polskich oficerach i 10. rocznicę tragedii, która wydarzyła się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Została złożona stosowna nota dyplomatyczna w tej sprawie do Federacji Rosyjskiej" - powiedział Dworczyk.

Zaznaczył, że jeszcze nie ma odpowiedzi na tę notę. "Tego rodzaju wyjazd wymaga szczególnych przygotowań, nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje, co do formy tego wyjazdu, jak zapadną na pewno będziemy o tym informować" - zapewnił szef KPRM.

Dopytywany, czy będzie wspólna wizyta premiera i prezydenta, powiedział: "Pan prezydent kilka tygodni temu wyraził życzenie wobec pana premiera, aby przygotować godne obchody tych dwóch rocznic, takie przygotowania mają miejsce, a co formy, kiedy ostatecznie zapadnie decyzja jaka mają mieć formę te uroczystości, to wtedy będziemy o tym oficjalnie mówić, na razie analizujmy możliwości zorganizowania wyjazdu delegacji".

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mrr/