Liczba ofiar cywilnych na wschodzie Ukrainy najwyższa od roku

2016-08-03 16:16 aktualizacja: 2018-09-27, 02:46
A mortal mine tail unit in the ground after shelling in Shyrokine village not far of Mariupol, Ukraine, 04 April 2016. No Ukrainian soldiers were killed but three were wounded in the Donbas conflict zone over the last 24 hours, head of the Ukrainian government's official press center on the so-called the Anti-Terrorist Operation (ATO) headquarters, Colonel Oleksandr Motuzianyk said at a briefing on 04 April, according to the UNIAN agency report.   EPA/SERGEY VAGANOV 
Dostawca: PAP/EPA.
A mortal mine tail unit in the ground after shelling in Shyrokine village not far of Mariupol, Ukraine, 04 April 2016. No Ukrainian soldiers were killed but three were wounded in the Donbas conflict zone over the last 24 hours, head of the Ukrainian government's official press center on the so-called the Anti-Terrorist Operation (ATO) headquarters, Colonel Oleksandr Motuzianyk said at a briefing on 04 April, according to the UNIAN agency report. EPA/SERGEY VAGANOV Dostawca: PAP/EPA.
W czerwcu i lipcu na wschodzie Ukrainy odnotowano najwyższą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej od sierpnia 2015 roku - oświadczył w środę wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein, apelując do stron konfliktu o przestrzeganie rozejmu.

"Cywile znowu muszą uciekać do prowizorycznych schronów w swoich piwnicach, czasami w nocy, i robić to coraz częściej. Cena za naruszanie (przez strony konfliktu) porozumienia o rozejmie jest zbyt wysoka dla kobiet, mężczyzn i dzieci na wschodniej Ukrainie" - podkreślił Hussein w oświadczeniu.

Jak poinformował, na skutek ostrzału, eksplozji min i bomb pułapek co najmniej 69 cywilów poniosło śmierć lub odniosło obrażenia w czerwcu - to dwukrotnie więcej niż w maju - a w lipcu liczba zabitych i rannych jeszcze wzrosła, do co najmniej 73.

Strony konfliktu muszą wycofać się i wdrożyć pełne, trwałe zawieszenie broni zgodnie z porozumieniem pokojowym uzgodnionymi w lutym 2015 roku w Mińsku - zaznaczył komisarz ONZ.

"Liczne ofiary udokumentowane przez nas w ostatnich tygodniach świadczą o tym, że ani (rządowe) siły ukraińskie, ani zbrojne grupy (prorosyjskich separatystów) nie podejmują niezbędnych środków ostrożności, by chronić cywilów" - powiedział.

Ponad połowa ofiar cywilnych to skutek ostrzału

Ponad połowę udokumentowanych ofiar cywilnych w czerwcu i lipcu to skutek ostrzału; pozostałe to wynik eksplozji min, bomb pułapek i urządzeń wybuchowych domowej roboty.

"Zespoły ONZ ds. praw człowieka po obu stronach linii kontaktu dysponują udokumentowanymi relacjami o rabowaniu domów cywilów, a także o ostrzeliwaniu szkół i szpitali lub wykorzystywaniu ich przez ukraińskie siły (rządowe) i zbrojne ugrupowania (separatystyczne)" - powiedział Hussein.

12-punktowe porozumienie mińskie zostało wypracowane z udziałem Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji w lutym 2015 roku w celu zakończenia konfliktu w ukraińskim Donbasie. W konflikcie tym od kwietnia 2014 roku zginęło ponad 9,5 tys. osób, w tym żołnierze, cywile i przedstawiciele zbrojnych ugrupowań. Dotychczas niespełnione pozostają warunki takie jak całkowite zakończenie działań zbrojnych, wycofanie ciężkiego sprzętu bojowego i uwolnienie jeńców; podsyca to obawy, że kruche porozumienie może się ostatecznie załamać - pisze agencja Reutera. (PAP)

akl/ ap/