Ekstraklasa siatkarek i siatkarzy: koniec sezonu, mistrz tylko u kobiet

2020-03-25 19:05 aktualizacja: 2020-03-25, 20:14
Radość siatkarek drużyny Grupa Azoty Chemik Police.  Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Radość siatkarek drużyny Grupa Azoty Chemik Police. Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Sezon w ekstraklasie kobiet i mężczyzn został zakończony z powodu koronawirusa - poinformował zarząd PLS. Tytuł mistrzowski przyznano tylko u siatkarek i zdobył go Grupa Azoty Chemik Police. Do I ligi spadły zawodniczki Wisły Warszawa i siatkarze BKS Visły Bydgoszcz.

Rywalizację wstrzymano do odwołania 12 marca. Nieco wcześniej zapadła decyzja, że mecze będą rozgrywane przy pustych trybunach, ale po kilku dniach - na skutek decyzji władz kraju - podano informację o zawieszeniu zmagań. W przypadku mężczyzn na dwie kolejki przed końcem fazy zasadniczej, a u kobiet przed rozpoczęciem fazy play off.

Jako wiążącą u pań uznano kolejność na koniec fazy zasadniczej. Wicemistrzem kraju został Developres SkyRes Rzeszów, a trzecie były broniące tytułu siatkarki ŁKS Commercecon Łódź. Dwie czołowe ekipy zagrają w Lidze Mistrzyń w kolejnym sezonie. Chemik tytuł wywalczył po raz ósmy.

W PlusLidze nie zostaną wręczone medale, a do ustalenia kolejności posłuży liczba zdobytych punktów. Trzy czołowe zespoły: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, VERVA Warszawa Orlen Paliwa oraz PGE Skra Bełchatów wystąpią w następnej edycji LM. Czwarta drużyna PlusLigi - Jastrzębski Węgiel - w przyszłym sezonie zagra w Pucharze Challenge.

Środowy komunikat na temat zakończenia rywalizacji na obecnym etapie dotyczy także I ligi mężczyzn.

"Miejmy nadzieję, że te decyzje będą jak najmniej krzywdzące dla drużyn i że wszyscy zrozumieją tę trudną sytuację. Patrząc generalnie na to, co się dzieje w Polsce i dbając o zdrowie zawodników oraz ludzi pracujących dookoła klubów, chyba nikt nie jest teraz w stanie grać i realnie myśleć o sporcie. Stąd ta decyzja, podjęta wspólnie z właścicielami i prezesami klubów. Pierwszy raz w życiu spotykamy się z taką pandemią, która nie pozwala nam normalnie funkcjonować, a co dopiero uprawiać sport. Zawodnicy są zamknięci w domach, zamknięte też są wszystkie ośrodki, hale i siłownie" - podkreślił prezes PLS Paweł Zagumny.

O prawo gry w ekstraklasie kobiet i mężczyzn w kolejnej edycji rozgrywek ubiegać się będą dwie czołowe drużyny I ligi, czyli - odpowiednio - Joker Mekro Energoremont Świecie i UNI Opole oraz Stal Nysa i BBTS Bielsko-Biała. Kluby te zostaną poddane audytowi. Jak zaznaczono w komunikacie PLS, jeśli żaden z nich nie spełni wymogów, to audytowi poddane zostaną także Wisła Warszawa i Visła Bydgoszcz, które tym samym zyskają szansę powrotu na najwyższy szczebel rozgrywek.

Już od dłuższego czasu prezesi klubów rozmawiali między sobą na temat dalszych losów rozgrywek w tym sezonie. W rozmowie z PAP szefowie czterech czołowych klubów męskich wyrażali sceptycyzm do do możliwości wznowienia gry. Podkreślali, że największą przeszkodą jest brak wiedzy, kiedy będzie można wrócić do rywalizacji i zwracali uwagę, że będzie potrzeba wiele czasu, by zawodnicy odzyskali formę.

Z powodu koronawirusa nie odbył się także zaplanowany na 14-15 marca w Katowicach turniej finałowy Pucharu Polski siatkarzy.(PAP)

an/ pp/
 

TEMATY: