Sondaż dla "GW": 10 maja Duda wygrywa w I turze, a po epidemii - potrzebna II tura

2020-03-26 07:31 aktualizacja: 2020-03-26, 07:51
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Mateusz Marek
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Mateusz Marek
Jeśli wybory prezydenckie odbędą się bez zmian – 10 maja – Andrzej Duda dostanie w I turze aż 65 proc. głosów; jeśli wybory będą już po epidemii – 44 proc. – pisze "Gazeta Wyborcza" o wynikach sondażu Kantar wykonanego na jej zlecenie. Frekwencja 10 maja może wynieść 31 proc.

Według "GW" mimo trwającej epidemii głównie wyborcy Andrzeja Dudy odważą się pójść do urn i zagłosować. Małgorzata Kidawa-Błońska miałaby otrzymać 10 proc. a pozostali kandydaci pomiędzy 4 a 6 proc.

Z sondażu wynika – pisze "GW" - że decyzja Prawa i Sprawiedliwości, by przeprowadzić wybory prezydenckie podczas epidemii koronawirusa, budzi ogromny sprzeciw – 73 proc. Polaków popiera ich przełożenie na później – z powodu epidemii. Tylko 19 proc. uważa, że powinny się odbyć 10 maja – podała gazeta w czwartkowym wydaniu.

Z wyników sondażu wynika, że jeśli wybory odbędą się w terminie, to obecny prezydent otrzymałby 65 proc. głosów.

Gdyby wybory przeniesiono na termin po epidemii, Andrzej Duda mógłby – zgodnie z sondażem, liczyć w pierwszej turze na wynik o 21 punktów proc. niższy – 44 proc. i do rozstrzygnięcia wyścigu do Pałacu Prezydenckiego potrzeba byłaby druga tura.

Według sondażu dla "GW" Duda miałby zmierzyć się w niej z Kidawą-Błońską, która w późniejszych wyborach uzyskałaby 19 punktów proc. przed innymi kandydatami - Władysławem Kosiniakiem Kamyszem (8 proc.), Robertem Biedroniem i Szymonem Hołownią (po 7 proc.) i Robertem Bosakiem (5 proc.). Frekwencja miałaby wynieść 61 proc.

Według sondażu w drugiej turze wyborów w przesuniętym terminie przewagę z 53 proc. głosów miałby obecny prezydent, a 39 proc. Kidawa-Błońska, jednak 8 proc. uczestników sondażu jest niezdecydowanych – wynika z czwartkowej publikacji "GW".

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar dla "GW" w dniach 23-24 marca, CATI, próba tysiąca osób reprezentatywna dla populacji 18+. (PAP)

ago/