Brytyjczycy oklaskami podziękowali pracownikom służby zdrowia

2020-03-27 06:23 aktualizacja: 2020-03-27, 06:36
Brytyjski premier Boris Johnson. Fot. PAP/  EPA/NEIL HALL
Brytyjski premier Boris Johnson. Fot. PAP/ EPA/NEIL HALL
Setki tysięcy Brytyjczyków wyszło w czwartek wieczorem przed swoje domy bądź na balkony wzorem Włochów i Hiszpanów, by oklaskami oddać hołd i podziękować pracownikom służby zdrowia, którzy narażając swoje życie walczą z epidemią koronawirusa.

W akcji "Clap for Carers" uczestniczyli członkowie rodziny królewskiej, premier Boris Johnson i minister finansów Rishi Sunak, lider opozycji Jeremy Corbyn, celebryci, a także setki tysięcy zwykłych Brytyjczyków.

"Jesteśmy ogromnie wdzięczni za fachową wiedzę i zaangażowanie naszych naukowców, lekarzy oraz służb ratowniczych i publicznych" - napisała na profilu rodziny królewskiej Elżbieta II. Zamieszczono na nim także nagranie wideo, na którym najmłodszy syn królowej, książę Edward wraz z żoną i dziećmi klaszczą w podziękowaniu dla personelu służby zdrowia.

Na profilu księcia Williama i księżnej Kate na Twitterze opublikowano natomiast nagranie, na którym brawo bije trójka ich dzieci - George, Charlotte i Louis. To samo robili też następca tronu książę Karol i księżna Camilla, którzy przebywają obecnie w izolacji w Szkocji z powodu wykrycia koronawirusa u księcia.

"W imieniu całego kraju chcę podziękować wszystkim niesamowitym pielęgniarkom, lekarzom, personelowi pomocniczemu NHS i opiekunom, którzy nieustannie pracują walcząc z koronawirusem. #ClapForOurCarers #ClapForNHS Aby im pomóc i chronić NHS, musimy wszyscy pozostać w domu #StayHomeSaveLives" - napisał na Twitterze Johnson zamieszczając nagranie wideo, na którym stoi i klaszcze przed swoją rezydencją na Downing Street 10, zaś przed sąsiednim budynkiem robi to minister finansów Sunak.

"Niesamowity pokaz uznania i solidarności dla naszych pracowników NHS na mojej ulicy i ulicach w całym kraju dziś wieczorem. #ClapForOurCarers #ClapForNHS"- napisał z kolei na Twitterze lider opozycji Jeremy Corbyn.

W ramach akcji na niebiesko - czyli w kolorze NHS, publicznej służby zdrowia - podświetlono też dziesiątki najważniejszych budynków w kraju, m.in. most Tower Bridge, koło widokowe London Eye, stadion Wembley, Royal Albert Hall, wieżowiec The Shard w Londynie, katedrę w Lincoln, ratusz w Belfaście, Blackpool Tower, most Tyne Bridge w Newcastle czy halę widowiskową SSE Hydro Arena w Glasgow.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)