Szef Europejskiego Komitetu apeluje do premiera ws. Rady Dialogu Społecznego

2020-03-29 17:56 aktualizacja: 2020-03-29, 18:19
Szef Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier. Fot. PAP/Hanna Bardo
Szef Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier. Fot. PAP/Hanna Bardo
Szef Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier zaapelował w niedzielę do premiera Mateusza Morawieckiego o wycofanie się z rozwiązań, które dają mu prawo do odwoływania w czasie epidemii członków Rady Dialogu Społecznego.

Jahier poparł tym samym organizacje polskich pracodawców i związków zawodowych protestujących przeciwko zapisom wprowadzonym do tzw. tarczy antykryzysowej.

"Jednoczę się w proteście przeciwko planom ograniczenia niezależności dialogu społecznego. Dialog społeczny i obywatelski jest kluczem do walki z Covid-19, bezpiecznego życia i ochrony naszych społeczeństw i gospodarek. Apeluję do premiera Mateusza Morawieckiego o wycofanie tego rozwiązania" - napisał Jahier na Twitterze.

Zapisy w tej sprawie znalazły się w uchwalonej w sobotę przez Sejm rządowej ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem wirusa choroby Covid-19. Dają one premierowi prawo do odwoływania w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii członków Rady Dialogu Społecznego (RDS), nawet bez wniosku wchodzących w jej skład organizacji.

Partnerzy społeczni, reprezentujący w RDS największe centrale związków zawodowych i organizacje pracodawców, zaprotestowali w sobotę przeciwko "ingerencji w niezależność tej najważniejszej instytucji dialogu społecznego w Polsce".

Pod listem w tej sprawie podpisały się: Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Center Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Rzemiosła Polskiego.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest ciałem doradczym Unii Europejskiej reprezentującym społeczeństwo obywatelskie. EKES przygotowuje opinie, w których wyraża swój punkt widzenia na projekty unijnego prawa oraz projekty polityk unijnych. Polska ma w EKES 21 przedstawicieli, wśród nich są reprezentanci Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, BCC, Związku Rzemiosła Polskiego, NSZZ Solidarność, OPZZ, FZZ oraz organizacji takich jak Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP), Federacja Konsumentów czy Polski Klub Ekologiczny.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/ godl/