Premier: Dolnośląskie Centrum Onkologiczne to oczko w głowie prezydenta Dudy

2020-05-22 19:03 aktualizacja: 2020-05-23, 07:35
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości przekazania aktu notarialnego dotyczącego nieodpłatnego przekazania gruntów pod budowę Nowego Szpitala Onkologicznego. Fot. PAP/Sebastian Borowski
Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości przekazania aktu notarialnego dotyczącego nieodpłatnego przekazania gruntów pod budowę Nowego Szpitala Onkologicznego. Fot. PAP/Sebastian Borowski
Centrum Onkologiczne we Wrocławiu jest częścią Narodowej Strategii Onkologicznej ogłoszonej przez prezydenta Andrzeja Dudę, to oczko w głowie prezydenta; wiem jak bardzo zależy mu na tym, żeby ono w najbliższym czasie powstawało - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier wziął udział w uroczystości przekazania aktu notarialnego ws. przekazania gruntów pod budowę nowego centrum onkologicznego we Wrocławiu. "Jestem przekonany o tym, że to będzie Centrum Onkologiczne, które będzie sławne nie tylko na całą Polskę, ale poprzez jakość kadry medycznej, którą mamy - naszych wspaniałych, zdolnych lekarzy, pielęgniarki i wszystkie służby medyczne, że będzie to centrum znane szerzej, również w Europie" - zapewnił szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że budowana placówka będzie niewątpliwie super nowoczesna. "Jest to też część Narodowej Strategii Onkologicznej ogłoszonej przez pana prezydenta Andrzeja Dudę. Pan prezydent jest spiritus movens, jest inspiratorem różnych inicjatyw w obszarze medycznym, w obszarze medycyny, w obszarze służby zdrowia. Ale także to Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, to oczko w głowie pana prezydenta. Rozmawiałem o tym niedawno z panem prezydentem i wiem jak bardzo zależy mu na tym, żeby ono w najbliższym czasie, w najbliższych kilku latach już wyrastało z ziemi, już powstawało" - mówił szef rządu.

"Rząd zdecydował się również o przeznaczeniu ok. 300 mln złotych na realizację tego projektu w najbliższych kilku latach" - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że to będzie wielka inwestycja o charakterze medycznym, supernowoczesna, ponieważ osoby chorujące na nowotwór walczą nie tylko z chorobą, ale też i czasem. „To jest taki wyścig z czasem, a wyścig z czasem to jest dobra diagnoza, to zastosowana właściwa terapia, to specjaliści, którzy są dostępni i wreszcie personel medyczny czy łóżka szpitalne we właściwy sposób wyposażone i cala terapia lekowa” - mówił premier.

Dodał, że jest przekonany, iż tą inwestycją, w ten sposób „wlewamy nadzieję w serca Polaków, w serca tych, którzy niepokoją się, co by było, co będzie, co jest, jeśli jestem dotknięty czy dotknięta tą bardzo niedobra chorobą”.

„Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Jestem przekonany, że to Dolnośląskie Centrum Onkologii zresztą w bardzo logiczny sposób przygotowane, zbierające zasoby z trzech innych centrów, będzie takim nowoczesnym ośrodkiem, który te nadzieje w sercach Dolnoślązaków i Polaków będzie wzmacniał” - powiedział Morawiecki.

Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że budowa Nowego Szpitala Onkologicznego nie byłaby możliwa bez porozumienia koalicyjnego, które zostało podpisane przez Prawo i Sprawiedliwość z marszałkiem województwa Cezarym Przybylskim i Bezpartyjnymi Samorządowcami.

"Chociaż różnimy się w szeregu spraw, nasze porozumienie działa przede wszystkim na korzyść mieszkańców Dolnego Śląska. Dolnośląskie Centrum Onkologiczne było wpisane w to porozumienie. Ten dzień jest dowodem na to, że współpraca pomimo różnic jest możliwa, wzmacnia cały region i działa na rzecz i korzyść jego mieszkańców" - zaznaczył Dworczyk.

Marszałek Przybylski podkreślił, że przekazanie gruntu Skarbu Państwa pod budowę nowego szpitala oraz dofinansowanie inwestycji dużą kwotą pieniędzy to efekt dobrej współpracy rządu i samorządu na Dolnym Śląsku. „Ten montaż (finansowy - PAP) umożliwi nam przeprowadzenie tej inwestycji, a też jest dowodem na to, że tam, gdzie jest dobra współpraca to można naprawdę bardzo wiele zrobić. Panie premierze dziękuję bardzo” - powiedział Przybylski.

Przypomniał, że dzięki wsparciu rządu bardzo zaawansowana jest też budowa ośrodka narciarskiego na Polanie Jakuszyckiej oraz dzięki współpracy i przychylności przeprowadzany jest skutecznie proces przekazywania i rewitalizacji linii kolejowych na Dolnym Śląsku, które samorząd sukcesywnie przywraca do ruchu kolejowego.

Podpisany pomiędzy samorządem, a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa akt notarialny zakłada przekazanie pod budowę szpitala z zasób Skarbu Państwa 22 ha ziemi na wrocławskich Żernikach, która warta jest 18,5 mln zł. Budowa szpitala ma kosztować 700 mln zł i zakończyć się w 2028 roku. Działalność medyczna w szpitalu będzie prowadzona w ramach tzw. unitów, czyli obszarów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu chorób określonych organów, np.: nowotwory piersi, nowotwory układu moczowego, nowotwory płuc, pulmonologia nieonkologiczna czy hematologia. Szpital pomieści 701 łóżek, powstanie tu blok operacyjny na 10-12 sal, gdzie rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów.

Nowy szpital onkologiczny powstanie z połączenia trzech obecnie istniejących we Wrocławiu jednostek: Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Wszystkie trzy jednostki stworzą jeden podmiot, który dostanie nowoczesną i godną siedzibę. Razem z istniejącym już w pobliżu Szpitalem im. Marciniaka nowy szpital stworzy swoisty kampus, gdzie każda część będzie współgrała z pozostałymi i współpracowała.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ par/