Trzaskowski: postuluję, by w Kancelarii Prezydenta powstał Urząd Rzecznika Kontroli Państwowej

2020-05-22 19:09 aktualizacja: 2020-05-22, 19:27
Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Postuluję, by w Kancelarii Prezydenta powstał Urząd Rzecznika Kontroli Państwowej, by prezydent miał instrument do tego, żeby interweniować – powiedział w piątek w Poganicach kandydat KO Rafał Trzaskowski.

Politycy KO Michał Szczerba i Dariusz Joński poinformowali w piątek o sprawie domniemanego konfliktu interesów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Po zakończeniu kontroli poselskiej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podali, że przykładem takiego konfliktu interesów jest przypadek spółki Life Science Innovations, której wspólnikiem była spółka Szumowski Investments.

Trzaskowski podczas piątkowego briefingu prasowego w Poganicach (Pomorskie) pytany o wyniki kontroli w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślił, że "dziś koledzy wydają kolegom certyfikaty i mówią o tym, że koledzy postępowali słusznie".

"Ja nie chcę stawiać tez czy wyroków. Natomiast wszystkie te sprawy muszą być wyjaśnione. Wszyscy muszą być równi wobec prawa. Postuluję, by w Kancelarii Prezydenta powstał Urząd Rzecznika Kontroli Państwowej. Tak, żeby prezydent miał instrument do tego, żeby w takich sytuacjach interweniować - podkreślił Trzaskowski.

"Gazeta Wyborcza" podała w poniedziałek, że zanim Łukasz Szumowski wszedł do rządu, był udziałowcem dwóch z wielu spółek, których założycielem był jego starszy brat - Marcin Szumowski. Chodzi o firmy Vestera i Szumowski Investments. W czerwcu 2017 roku, kilka miesięcy po tym, jak został wiceministrem nauki, Szumowski miał pozbyć się udziałów w spółkach, które następnie przejęła jego żona - Anna. Najwięcej, jak podaje gazeta, warte były udziały Szumowskiego w spółce Vestera, czyli 87 tysięcy udziałów, wartych 4 mln 390 tys. złotych.

Spółka Szumowski Investments jest jednym z udziałowców OncoArendi Therapeutics, której prezesem jest Marcin Szumowski. Według ustaleń "Faktu", w latach 2017–2020 spółka Marcina Szumowskiego otrzymała z publicznych środków co najmniej 74 miliony złotych z dotacji i grantów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które podlega MNiSzW.

Ministerstwo Zdrowia wystąpiło we wtorek do "Gazety Wyborczej” o sprostowanie treści materiału z 18 maja "Biedny minister i jego bogaty brat. Tysiąckrotny skok biznesów rodziny Szumowskich". "Nieprawdą jest, jakoby minister zdrowia Łukasz Szumowski zbył swoje udziały w spółce Vestera 1 czerwca 2017 r. Minister zbył swoje udziały przed tym, jak w listopadzie 2016 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego" – głosi sprostowanie.

"Nieprawdą jest także jakoby minister Łukasz Szumowski jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego miał w swoich zadaniach nadzorowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Łukasz Szumowski nie miał także pełnomocnictwa do wykonywania zadań w tym zakresie" – zaznaczono. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ par/