Szef PSL: jeżeli miałbym zaproponować jakieś referendum, to dotyczące związków partnerskich

2020-05-23 11:27 aktualizacja: 2020-05-23, 11:27
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Jeżeli jako prezydent miałbym zaproponować przeprowadzenie referendum, to dotyczące związków partnerskich - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany, czy zorganizowałby referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych.

Kosiniak-Kamysz był pytany w sobotę w radiu RMF FM, czy podobnie jak jego żona Paulina Kosiniak-Kamysz zaakceptowałby pomysł przeprowadzenia referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych.

Lider PSL podkreślił, że gdyby przeprowadzono referendum, które składałoby się z trzech pytań dotyczących związków partnerskich, małżeństw homoseksualnych i adopcji przez takie pary dzieci, to na pytanie o związki partnerskie Polacy odpowiedzieliby - "tak", natomiast na pozostałe dwa pytania odpowiedź brzmiałaby - "nie". Dodał, że w sprawie małżeństw homoseksualnych sam zagłosowałby na "nie".

"Jeżeli chodzi o związki partnerskie, to ta sytuacja nie została do tej pory rozstrzygnięta. A ułatwienie dostępu do informacji medycznej, dziedziczenie dla osób, które przez wiele lat żyją ze sobą, jest myślę dla wielu, taką naturalną potrzebą" - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Na pytanie, czy jako prezydent zorganizowałby referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych lider PSL odparł: "Jeżeli byłaby już propozycja (przeprowadzenia referendum - PAP), to dotycząca związków partnerskich".

autor: Edyta Roś

ero/ godl/