Premier: chcemy rozwijać Program Budowy Zadaszeń Boisk Piłkarskich

2020-05-23 15:20 aktualizacja: 2020-05-23, 16:10
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Gminnym Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym w Wiśniowej Górze. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Gminnym Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym w Wiśniowej Górze. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Musimy mieć jak najwięcej boisk do treningu młodzieży i to przez cały rok, dlatego wciąż chcemy rozwijać Program Budowy Zadaszeń Boisk Piłkarskich, bo na takich boiskach będą na pewno rosły polskie talenty - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej w Gminnym Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym w Wiśniowej Górze (woj. łódzkie), premier podkreślił, że "musimy mieć jak najwięcej boisk do treningu młodzieży przez cały rok", dlatego rząd wciąż chce rozwijać Program Budowy Zadaszeń Boisk Piłkarskich.

"Będą to boiska pełnowymiarowe, czasami trochę mniejsze, w różnych miejscach. Teraz podjęliśmy decyzje, żeby wszystkie te wnioski, które do tej pory do nas wpłynęły, zostały zaopiniowane pozytywnie" - poinformował Morawiecki.

Dodał, że w najbliższym czasie przybędzie 12 takich boisk. "Ale wkrótce potem chcemy ten program jeszcze bardziej poszerzyć, bo na takich boiskach, gdzie chłopcy i dziewczęta będą mogli trenować cały rok, będą na pewno rosły polskie talenty, przyszli reprezentanci polskiej reprezentacji narodowej i klubów" - powiedział premier.

Morawiecki wyjaśnił, że boisko, które powstanie w Wiśniowej Górze na pewno przysłuży się także łódzkim klubom, m.in. Widzewowi i innym z powiatu łódzkiego wschodniego. Mówiąc o klubach z małych miejscowości jako przykład przywołał niemieckie Hockhenheim, które reprezentowane jest w Bundeslidze.

"Tamci zawodnicy pokazali, że można naprawdę świetnie grać, wywodząc się z małych miejscowości i tego chciałbym życzyć takim miejscowościom jak Wiśniowa Góra; w całym kraju jest ich wiele. Wspaniałe talenty, jak Kuba Błaszczykowski, rodzą się właśnie w takich miejscach" - zaznaczył.

"My stawiamy bardzo mocno na sport. Stawiamy na sport jako to źródło dobrego wychowania, hartu ducha, kształtowania charakteru - w zdrowym ciele, zdrowy duch. I wszystko to, co wiąże się z całościowym rozwojem człowieka" - dodał Morawiecki.

Obecna na spotkaniu minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk podkreśliła, że oprócz Programu Budowy Zadaszeń Boisk Piłkarskich do rozwoju infrastruktury sportowej służą także inne programy - Sportowa Polska - oraz program o specjalnym przeznaczeniu dla sportu wyczynowego.

"Jesteśmy obecnie na etapie odmrażania sportu. Od 4 maja umożliwiliśmy treningi na otwartym powietrzu, a od poniedziałku treningi mogą odbywać się w warunkach zbliżonych do normalnych" - podkreśliła.

W ramach Programu Budowy Zadaszeń Boisk Piłkarskich realizowanych będzie 12 inwestycji w całym kraju z dofinansowaniem w wysokości łącznie 19 mln zł. Zadaszone boisko pneumatyczne w Wiśniowej Górze jest jedną z najdroższych z nich - ma kosztować prawie 7 mln zł, z czego rządowe dofinansowanie wyniesie prawie 3 mln zł. Boisko i jego zadaszenie oraz infrastruktura mają być gotowe do końca kwietnia 2021 roku.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pat/