PKP PLK chcą mieć w 2021 r. gotowe projekty na inwestycje warte 40 mld zł

2020-05-24 11:05 aktualizacja: 2020-05-24, 11:09
Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują projekty dla kolejnych inwestycji infrastrukturalnych, które będą realizowane w nowej unijnej perspektywie budżetowej i planują, że w 2021 r. będą miały gotowe projekty na inwestycje o wartości 40 mld zł - poinformował Arnold Bresch, członek zarządu PLK.

"W 2021 roku, jeżeli będzie już możliwość ogłaszania przetargów, które będą realizowane w nowej unijnej perspektywie budżetowej, będziemy mieli przygotowane projekty, dokumentacje o wartości 40 mld zł. To kwota, która zabezpieczy front robót na najbliższe lata" - powiedział Bresch.

Jak dodał, spółka już kilka lat temu podjęła działania w kierunku wypracowania dokumentacji na kolejne przetargi. "Chcemy, aby pierwszy rok nowej perspektywy, był jednocześnie pierwszym rokiem, w którym będziemy mogli ogłaszać przetargi i wprowadzać wykonawców na budowy" - zaznaczył.

Bresch podkreślił, że Polskie Linie Kolejowe chcą, aby co roku spółka przeznaczała na inwestycje w polską infrastrukturę kolejową minimum 10 mld zł.

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują Krajowy Program Kolejowy o wartości ponad 76 mld zł. To największy program w historii kolei. Zmodernizowanych będzie m.in. 9 tys. km torów.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/