Stężenie CO2 jest dziś najwyższe w skali ponad 20 mln lat

2020-06-05 10:32 aktualizacja: 2020-06-05, 11:01
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest obecnie najwyższy w okresie ostatnich 23 mln lat. Wskazują na to badania skamieniałości, prowadzone nowymi metodami. W tym okresie nie było także porównywalnie dużego wahania stężenia tego gazu.

Wiadomość, którą przekazują zwykle naukowcy jest taka, że żyjemy w czasach o najwyższym stężeniu dwutlenku węgla w ciągu ostatniego miliona lat. Tymczasem eksperci z University of Louisiana w Lafayette na łamach pisma "Geology" szacują, że obecne maksimum dotyczy o wiele dłuższego czasu - aż 23 milionów lat.

Do takich wniosków doprowadziły badaczy analizy skamieniałości roślin, w których "zapisane" są informacje o zmianach stężenia dwutlenku węgla w przeszłości planety. Wcześniej wykazali oni, że historię tę można odczytać, mierząc w roślinach ilość izotopów węgla C-12 i C-13. Ich stężenie zależy właśnie od stężenia CO2 w atmosferze.

Jednocześnie pomiary nie wskazują na to, by w przeszłości pojawiały się takie wahnięcia stężenia atmosferycznego dwutlenku węgla, które można by było porównać do obecnych. To pozwala sądzić, że dzisiejsze zmiany są bezprecedensowe w ostatniej geologicznej historii Ziemi.

Naukowcy wyciągnęli też inny wniosek. Otóż - ich zdaniem - jeśli w ciągu milionów lat nie było dużych zmian stężenia CO2, to ekosystemy i temperatura mogą być bardziej wrażliwe na stężenie tego gazu, niż się wydawało. Na przykład wyraźne globalne ocieplenia, jakie zaszły w środkowym pliocenie (5-3 mln lat temu) i środkowym miocenie (17-15 mln lat temu), a które czasami porównuje się do obecnych zmian klimatu, wiązały się jedynie z umiarkowanym wzrostem poziomu CO2.

Więcej informacji na stronie:

https://www.geosociety.org/GSA/News/pr/2020/20-17.aspx

mat/ zan/