Iran: mimo spadku liczby ofiar śmiertelnych pandemii przywracane są ograniczenia

2020-06-18 17:44 aktualizacja: 2020-06-18, 18:04
Tehran, Iran. Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Tehran, Iran. Fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Po raz pierwszy od pięciu dni dobowy przyrost ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Iranie nie przekroczył 100. W czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało o 87 nowych zgonach. Mimo to w niektórych regionach przywracane są restrykcje.

Rzeczniczka resortu zdrowia Sima Sadat Lari poinformowała, że zgodnie z czwartkowym bilansem ogólna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Iranie wynosi 9272. 2596 osób w ciągu ostatnich 24 godzin miało wynik pozytywny testu na obecność patogenu i tym samym całkowita liczba zakażeń w kraju wynosi 197 677.

Lari podkreśliła, że nadal pięć z 31 ostanów (prowincji) Iranu ma oznaczenie czerwone, co oznacza najwyższy poziom ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Są to: Azerbejdżan Wschodni (północny zachód), Buszehr i Hormozgan (południe), a także Kermanszah (zachód) i Chuzestan (południowy zachód).

Resort zdrowia twierdzi, że w ostanach tych nadal prowadzona jest wzmożona walka z pandemią i przywracane są niektóre ograniczenia. W Hormozganie nakazano zamknięcie wszystkich przedsiębiorstw, których działalność nie jest znacząca dla kraju, a także parków i placówek administracyjnych. Taki stan ma trwać do soboty. Podobna sytuacja jest w Chuzestanie. W obu tych prowincjach zabronione jest także podróżowanie między miastami.

Według irańskiej agencji Irna do przywrócenia niektórych ograniczeń przygotowuje się także Azerbejdżan Wschodni. Nie sprecyzowano jednak, o jakie środki zapobiegawcze chodzi.

W kilku innych ostanach, które wprawdzie nie są oznaczone na czerwono, jak Golestan, postanowiono przywrócić blokady drogowe przy wjeździe do miast, na których mierzona będzie temperatura ciała.

W Iranie pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem pojawiły się w lutym. Od tamtego czasu wielu irańskich i zagranicznych ekspertów kwestionowało dane rządowe na temat liczby zakażeń i ofiar śmiertelnych twierdząc, że są one w dużej mierze niedoszacowane.

W ostatnich tygodniach Teheran stopniowo znosił prawie wszystkie ograniczenia nałożone w celu walki z pandemią, jednak oficjalne dane znów zaczęły wykazywać tendencję wzrostową rozprzestrzenia się SARS-CoV-2. Władze irańskie nie ukrywają, że społeczeństwo tego kraju zbyt słabo przestrzega zasad higieny i dystansu społecznego. (PAP)

zm/ ap/