Trump: podpisaliśmy z Polską wspólną deklarację odnośnie 5G

2020-06-25 06:18 aktualizacja: 2020-06-25, 06:20
Waszyngton, 24.06.2020. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Ogrodzie Różanym Białego Domu. Fot. PAP/Leszek Szymański
Waszyngton, 24.06.2020. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Ogrodzie Różanym Białego Domu. Fot. PAP/Leszek Szymański
Polska i Stany Zjednoczone podpisały wspólną deklarację dotyczącą 5G - poinformował w środę w Waszyngtonie podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent USA Donald Trump.

"Podpisaliśmy wspólną deklarację odnośnie 5G. Polska jest liderem, jeżeli chodzi o korzystanie z zaufanych dostawców i zaufanego sprzętu i właściwych łańcuchów dostaw, dlatego współpracujemy z Polską. Polska też korzysta z usług amerykańskich firm" - powiedział Donald Trump.

5G to najnowsza technologia łączności, która jest na etapie tzw. walidacji, czyli dokładnego sprawdzania parametrów technicznych sieci.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio -, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Komisja Europejska chce, by do końca 2020 r. sieć 5G działała przynajmniej w jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny mieć ją wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe. Główne parametry sieci 5G to 1 Gb/s transferu, a także opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund oraz obsługa ponad 100 urządzeń na metr kwadratowy powierzchni.

W maju tego roku minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił, że sieć 5G powinna ruszyć w Polsce zgodnie z wcześniejszymi planami, czyli do końca tego roku.

"W dalszym ciągu aktualny jest plan budowy sieci (5G - PAP) w taki sposób, żeby zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, sieć 5G została komercyjnie uruchomiona w tym roku. (...) Należy się spodziewać, że będzie stopniowo uruchamiana przez wszystkich operatorów i stopniowo w kolejnych miastach i obszarach Polski" - mówił wtedy Zagórski.

Plan zakłada, że do 2025 roku we wszystkich dużych miastach Unii Europejskiej i wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych sieć 5G będzie dostępna. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/