Premier o wizycie Dudy w USA: pokazuje, że współpraca między naszymi państwami jest oparta na bezpieczeństwie i technologii

2020-06-25 06:40 aktualizacja: 2020-06-25, 11:23
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem pokazują, że przyjaźń między naszymi państwami i narodami jest oparta na wzajemnym szacunku i współpracy w obszarach bezpieczeństwa, innowacji i technologii - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"Relacje Polski i USA nigdy nie były tak dobre. Dzisiejsza wizyta Andrzeja Dudy i spotkanie z Donaldem Trumpem pokazują, że przyjaźń między naszymi państwami i narodami jest oparta na wzajemnym szacunku i współpracy w kluczowych obszarach - bezpieczeństwa, innowacji i technologii" - napisał Morawiecki na Twitterze.

W środę prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Białym Domu. Prezydenci Polski i USA rozmawiali najpierw w "cztery oczy", potem odbyły się rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu przywódców. Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda oświadczył, że w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce.

Podkreślił też, że wzmacnianie współpracy militarnej z USA ma ogromne znaczenie, dodaje Polsce wiarygodności inwestycyjnej ze strony firm amerykańskich; zadeklarował, że istnieje możliwość dalszego zwiększania obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju.

Duda powiedział również, że firma Google oficjalnie podała informację, że zainwestuje w centrum nowoczesnych technologii w Polsce.

Trump oświadczył, że USA będą zmniejszać liczbę swoich żołnierzy w Niemczech. Dodał, że prawdopodobnie wojska zostaną przeniesione do innych krajów Europy, w tym do Polski. (PAP)

ipa/ tgo/