KGP: 41 incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej

2020-06-28 18:44 aktualizacja: 2020-06-28, 21:08
Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik
Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik
Od początku obowiązywania ciszy wyborczej doszło do 41 incydentów związanych z jej naruszaniem - poinformowała PAP w niedzielę po południu st. asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji. W związku z trwającym głosowaniem w wyborach prezydenckich doszło do ponad 200 wykroczeń i 13 przestępstw.

W stosunku do porannych danych, liczba incydentów łamania ciszy wyborczej wzrosła o 13 przypadków. Polegały one na zrywaniu plakatów wyborczych, umieszczaniu na nich obraźliwych napisów czy zamazywaniu wizerunków poszczególnych kandydatów. W niedzielę najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano na Śląsku.

Łącznie w związku z trwającymi wyborami doszło do 229 różnego rodzaju wykroczeń, takich jak zakłócanie porządku. Policja poinformowała ponadto o 13 przestępstwach związanych z głosowaniem. Wśród nich, jak podała st. asp. Szubska, są dwa przypadki nietrzeźwych przewodniczących komisji wyborczej.

Z kolei w Słupsku jeden z wyborców pobrał kartę do głosowania, a następnie schował ją do kieszeni i opuścił lokal. Sprawę wyjaśniają funkcjonariusze. W Poznaniu natomiast na Policję zgłosiła się kobieta, która zostawiła swój dowód osobisty na stoliku, przy którym oddawała głos. Gdy się wróciła, dowodu już nie było. Czynności w tej sprawie prowadzi poznańska komenda. (PAP)

autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ aj/