Cieszyński: udało się przeprowadzić wybory w sposób bezpieczny; nie doszło do nowych zakażeń

2020-06-30 11:51 aktualizacja: 2020-06-30, 12:14
Nie odnotowaliśmy nowych podejrzeń zakażeń w związku z odbywającymi się w niedzielę wyborami prezydenckimi. Udało nam się bezpiecznie je przeprowadzić - poinformował we wtorek w czasie konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister stwierdził, że liczba zakażeń jest w Polsce pod kontrolą - nie ma wzrostów zakażeń, biorąc pod uwagę nawet to, że "Polacy gremialnie ruszyli do wyborów prezydenckich".

"Nie odnotowano żadnych nowych informacji, które wskazywałyby na to, że miałoby dość do jakiś nowych przypadków zakażeń w związku z wyborami" - powiedział.

Równocześnie zaznaczył, że lokale były odpowiednio zaopatrzone w środki ochrony osobistej, które mogą obecnie do II tury uzupełnić. Zachowano też zasady bezpieczeństwa sanitarnego w lokalach i dzięki "zapobiegliwości samych Polaków udał nam się stuprocentowo bezpiecznie przeprowadzić te wybory". Cieszyński zauważył też, że ryzyko zakażenia w lokalu wyborczym jest mniejsze niż podczas czynności dnia codziennego np. robienia zakupów.

"Liczymy na to, że dokładnie tak samo sytuacja będzie wyglądała w czasie II tury wyborów" - dodał.

Cieszyński był pytany, czy w trakcie wieczorów wyborczych przestrzegano obostrzeń, bo widać było, że uczestnicy w sztabach nie mieli maseczek i nie przestrzegali dystansu.

"Jeżeli chodzi o organizację wszystkich eventów wyborczych, mamy informację, np. ze sztabu Andrzeja Dudy, że dla wszystkich uczestników wieczoru wyborczego zostały zabezpieczone maski i płyny do dezynfekcji, czyli wszystko co jest wymagane, by stosować reżim sanitarny. Każdy, kto był tam obecny, mógł się w to wyposażyć. Pytanie oczywiście do sztabu Rafała Trzaskowskiego, w jaki sposób to było tam zabezpieczone” - powiedział mediom Cieszyński.

„Myślę, że należałoby pytać samego kandydata, czy zapewnił bezpieczeństwo uczestnikom wiecu wyborczego. Monitorujemy sytuację epidemiologiczną na terenie całego kraju. Nie mieliśmy do tej pory informacji, jakoby w związku z tymi eventami doszło do zakażeń. Myślę, że to sprawa dla odpowiednich służb, dla inspekcji sanitarnej, dla policji. Im powinno się pozostawić działania w tej sprawie” - dodał.

Wiceminister zdrowia: liczba ozdrowieńców rośnie w tempie szybszym, niż liczba nowych przypadków

To jest kolejny dzień, kiedy liczba aktywnych przypadków koronawirusa spada, a liczba ozdrowieńców rośnie w tempie znacznie szybszym, niż liczba nowych przypadków. To świadczy o tym, że sytuacja coraz bardziej się poprawia - poinformował we wtorek wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński.

W czasie konferencji prasowej powiedział, że w kopalni Borynia planowane jest przebadanie 1800 osób. "800 z nich miało już wykonane testy" - powiedział Cieszyński. 

Dodał, że zostały stwierdzone nowe ogniska w województwie mazowieckim. "Tutaj nie widzimy żadnych powodów do niepokojów. Służby sanitarne panują nad sytuacją" - oświadczył wiceminister zdrowia. 

Zaznaczył, że mamy "kolejny dzień, kiedy liczb aktywnych przypadków spada". "Liczba ozdrowieńców rośnie w tempie znacznie szybszym, niż liczba nowych przypadków. To świadczy o tym, że sytuacja coraz bardziej się poprawia" - stwierdził. 

W niedzielę zlecono 5 tys. testów. Na pytanie, dlaczego taka liczba, wiceminister powiedział, że "realizowanych jest tyle testów, ile zostaje zleconych". 

"Raportujemy, że wczoraj zostało zleconych ponad 20 tys. testów, a więc sytuacja wróciła do takich wielkości, jakie wykonywaliśmy w czasie standardowych dni" - dodał.

Przypomniał, że testy realizowane są w laboratoriach stacjonarnych, w podmiotach leczniczych, punktach "drive thru", gdzie każdy może przyjechać i mieć zrobiony wymaz, który jest badany i na podstawie tego zdalnie, albo osobiście można uzyskać wynik. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała, Magdalena Gronek