Premier: ponad 20 mln zł dla powiatu lubartowskiego

2020-06-30 12:46 aktualizacja: 2020-06-30, 12:53
Premier Mateusz Morawiecki (C) podczas spotkania z mieszkańcami w Łukowie. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Premier Mateusz Morawiecki (C) podczas spotkania z mieszkańcami w Łukowie. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Żeby Lubartów przyciągał turystów, przedsiębiorców, inwestorów, inwestycje lokalne muszą dostać wsparcie ze strony państwa - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki w Lubartowie (Lubelskie). Zapowiedział, że w powiecie będzie to ponad 20 mln zł.

Premier wręczył przedstawicielom 14 jednostek samorządu z powiatu lubartowskiego symboliczne czeki na dofinansowanie prowadzonych przez nie inwestycji. Samorządy otrzymają dotacje w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, utworzonego z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

Premier Morawiecki podkreślił, że aby przyspieszyć wychodzenie z kryzysu po epidemii koronawirusa, wymagane są trzy rzeczy: po pierwsze zgoda i współpraca z prezydentem Andrzejem Dudą, który zaproponował Plan Dudy, po drugie skuteczność i sprawczość, którą "może wypracować sprawne państwo współpracując razem z samorządem, gminami, starostą, z powiatami, burmistrzami, prezydentami", a po trzecie - wymagana jest wiarygodność.

Premier zaznaczył, że nie są wiarygodni ci, którzy poprzedni kryzys przeszli tak, że nastąpił gigantyczny wzrost bezrobocia do ponad 2 mln osób, w czasach kiedy obecny kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski był rządzie Donalda Tuska. „Podnieśli wiek emerytalny, zabierali pieniądze z OFE, podnosili VAT. Czy taka władza, taka oferta może być wiarygodna? Nie, ona nie może być wiarygodna. Wiarygodny jest nasz pan prezydent Andrzej Duda” – mówił Morawiecki.

Zwracając się do mieszkańców Lubartowa premier zauważył, że mają tu bardzo piękne miejsca, o których powinna usłyszeć cała Polska. Żeby tak było - zaznaczył - trzeba remontować drogi, inwestować w drogi, szkoły i w zabytki. Jak mówił, wielu ludzi powinno tu przyjeżdżać z całego świata podziwiać piękno tego miasta.

Dziękował też prezydentowi Andrzejowi Dudzie za "znakomitą współpracę". "Nie chcemy rewolucji obyczajowych, światopoglądowych, chcemy współpracy dla dobra wszystkich mieszkańców i taką ofertę tutaj przywożę" - mówił premier.

"Żeby Lubartów przyciągał turystów, przedsiębiorców, osoby które mogą tutaj inwestować z całego świata, z całej Polski, po to inwestycje lokalne muszą dostać wsparcie i dostaną wsparcie ze strony państwa. Tu w waszym powiecie ponad 20 mln zł" - powiedział Morawiecki.

Czeki na dotacje - na kwoty od 500 tys. do blisko 2,3 mln zł - otrzymali w Lubartowie przedstawiciele 12 gmin; miasto Lubartów ma otrzymać 4,7 mln zł, a powiat lubartowski - 5,7 mln zł.

„To są potężne pieniądze dla nas. (…) Taka rzeka pieniędzy na inwestycje, jaka się teraz leje do samorządów, nigdy nie miała miejsca. Bardzo serdecznie dziękujemy” – powiedziała starosta lubartowski Ewa Zybała.

Wójt gminy Niedźwiada Marek Kubik, który otrzymał czek na ponad 855 tys. zł, powiedział PAP, że jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja, na co będą przeznaczone te pieniądze. „Albo to będzie na wkład własny w budowę kanalizacji, której drugi etap właśnie wykonujemy, albo na budowę dwóch dróg, na które planujemy złożyć wnioski o wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych. Na pewno nie będziemy mieli problemu wydaniem tych pieniędzy” – podkreślił.

Dodał, że w takich gminach jak Niedźwiada pieniądze na wkład własny, potrzebny przy ubieganiu się o środki zewnętrzne, są bardzo potrzebne. „Bez środków zewnętrznych, środki przeznaczone na inwestycje w naszej gminie to - w zależności od roku – kwoty od 1,2 mln do 2 mln zł. Tak więc te 855 tys. zł to dla nas znacząca kwota ” – zaznaczył wójt. (PAP)

autor: Renata Chrzanowska, Rafał Białkowski

ren/ rbk/ itm/