Premier: prezydent Andrzej Duda jest gwarantem tego, że podatki nie będą podnoszone

2020-06-30 16:15 aktualizacja: 2020-06-30, 16:46
Opole Lubelskie, 30.06.2020. Premier Mateusz Morawiecki (C) podczas spotkania z mieszkańcami w Opolu Lubelskim. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Opole Lubelskie, 30.06.2020. Premier Mateusz Morawiecki (C) podczas spotkania z mieszkańcami w Opolu Lubelskim. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Jedynym gwarantem tego, że podatki będą służyły Polakom i nie będą podnoszone jest prezydent Andrzej Duda - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki w Opolu Lubelskim (woj. lubelskie). Jak stwierdził, politycy PO podwyższali podatki i działali w imieniu grup interesów.

Premier ocenił, że "w czasach rządów Platformy Obywatelskiej nie było pieniędzy na obniżki podatków, zamiast tego były podwyżki podatków". "Ci, którzy nie potrafią zarządzać instytucjami państwa - podatkowymi, skarbowymi, nie wiedzą, jak dbać o interesy UE, zmniejszać bezrobocie, nie powinni brać się za rządzenie, bo nie rządzą w imieniu Polaków, tylko w imieniu grup interesów" - stwierdził Morawiecki.

Według szefa rządu "grupom interesu w czasach rządów PO i Rafała Trzaskowskiego było dobrze". "Dlatego Trzaskowski zaraz potem, jak został prezydentem Warszawy, podniósł opłaty za użytkowanie wieczyste. I dopiero potem, pod naporem społecznym wycofał się z tej podwyżki. Przestraszył się presji społecznych" - stwierdził.

Podczas wystąpienia premier wskazał na opłaty, które - jak mówił - "zostały podniesione przez Platformę Obywatelską i Rafała Trzaskowskiego, kiedy był w rządzie PO". Wymienił m.in. "zlikwidowanie ulgi na internet, podniesienie akcyzy o 15 procent, podniesienie limitu podatku od nieruchomości, a wcześniej gigantyczną podwyżkę podatku VAT".

Morawiecki zaznaczył, że "prezydent Andrzej Duda jest gwarantem zrównoważonego rozwoju gospodarczego, obniżki podatków". Wskazał na "obniżki podatków w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy - obniżkę PIT z 18 na 17 procent, PIT zero dla młodych, obniżkę CIT i obniżkę ZUS".

Jak stwierdził Morawiecki "za czasów rządów PO były dwa miliony bezrobotnych i nie było programu ratującego miejsc pracy, programu ratowania przedsiębiorców". "Jedynym gwarantem, że podatki będą służyły Polakom i nie będą podnoszone, jest prezydent Andrzej Duda" - zaznaczył.(PAP)

ipa/ godl/