ABW zatrzymała cztery osoby z grupy mającej wyłudzać podatek VAT

2020-07-03 10:05 aktualizacja: 2020-07-03, 10:11
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby z grupy mającej wyłudzać podatek VAT i doprowadzić do strat Skarbu Państwa łącznie na ponad 26 mln zł. Troje zatrzymanych to osoby spokrewnione, które miały fałszować dokumentację.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w piątek PAP, że zatrzymań na terenie woj. śląskiego dokonali funkcjonariusze z katowickiej delegatury ABW.

"To kolejne zatrzymania na podstawie materiałów wyodrębnionych ze śledztwa przeciwko nieżyjącemu byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcinowi K. W tym śledztwie jest 38 podejrzanych, ale z uwagi na rozwojowy charakter sprawy niewykluczone są kolejne zatrzymania" - powiedział PAP Żaryn.

Według śledczych troje spokrewnionych ze sobą zatrzymanych przez ABW osób miało zorganizować i zajmować się dokumentowaniem fikcyjnego transportu towarów z Polski do innych krajów Unii Europejskiej. Wytworzona przez nich dokumentacja pozwalała na nienależne zwroty podatku VAT na rzecz firm objętych śledztwem.

Czwarta zatrzymana przez ABW osoba miała zajmować się pozyskiwaniem osób, na które zakładane były tzw. firmy-słupy.

Śledztwo ABW w sprawie tej zorganizowanej grupy przestępczej nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach, gdzie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udzielenia pomocy w oszustwie o wartości ponad 3,5 mln zł i przestępstw skarbowych.

Żaryn podał, że za takie przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator wobec jednej z zatrzymanych osób zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, a wobec pozostałych trojga wystąpił z wnioskiem o trzymiesięczny areszt. (PAP)