Wicepremier Gliński w Łomży: kultura jest podstawą wszelkiego rozwoju

2020-07-03 13:08 aktualizacja: 2020-07-03, 13:11
Łomża, 03.07.2020. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (C) podczas konferencji prasowej po wizycie w hali kultury. Fot. PAP/Artur Reszko
Łomża, 03.07.2020. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (C) podczas konferencji prasowej po wizycie w hali kultury. Fot. PAP/Artur Reszko
Kultura jest podstawą wszelkiego rozwoju - mówił w piątek w Łomży (Podlaskie) wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński po zwiedzeniu kończącej się przebudowy w tym mieście dawnej hali targowej na Halę Kultury.

Hala Kultury, która znajduje się na łomżyńskim Starym Rynku jest największą inwestycją kulturalną w Łomży. Realizują ją władze miasta. Powstała z przebudowy zabytkowej hali targowej zbudowanej w latach 1927-29. Swoją ofertę mają tam prezentować różne placówki kulturalne w mieście.

Wicepremier Gliński powiedział na briefingu prasowym, że Hala Kultury, której powstanie wsparło finansowo ministerstwo kultury to "centralna" inwestycja dla kultury w Łomży. Mówił, że jest "bardzo dużą" satysfakcją dla ministra odwiedzać miejsca, które "się zmieniają".

Gliński mówił, że w ciągu ostatnich czterech i pół roku centralny budżet na kulturę został zwiększony o ok. 1,5 mld zł, o 40 proc.

"Czegoś takiego w historii Polski, tej po 89. roku nie było. I to widać w całej Polsce. My realizujemy setki projektów, samych muzealnych projektów inwestycyjnych w Polsce realizujemy w tej chwili 85. Ale także prowadzimy bardzo szerokie działanie jeżeli chodzi o wsparcie instytucji regionalnych czy lokalnych" - mówił Gliński. Dodał, że ministerstwo współprowadzi wiele placówek, np. Filharmonię Kameralną im. W. Lutosławskiego w Łomży, wsparło finansowo ( kwotą 4 mln zł) przebudowę sali koncertowej na potrzeby tej filharmonii.

"Cieszymy się z tego, że kultura w Polsce właśnie dzięki naszym wspólnym działaniom rozwija się (…) równomiernie. Także w obszarze kultury mamy realizację tej podstawowej zasady, czyli zrównoważonego rozwoju" - mówił Gliński.

Przypomniał, że budowa Hali Kultury w Łomży kosztowała ok. 18 mln zł, z czego 10 mln zł to wsparcie z ministerstwa (środki UE i krajowe). Mówił, że powstanie Hali Kultury w miejsce hali targowej to "symboliczna rzecz". "I to jest znamienne, bo kultura jest podstawą wszelkiego rozwoju. Oczywiście na szczęście budujemy drogi, rozwijamy infrastrukturę, rozwijamy wielkie inwestycje (…) ale właśnie inwestycje kulturalne (…) chyba bardzo dużo mówią o tożsamości kraju i tożsamości naszych społeczeństw lokalnych" - ocenił Gliński.

Wicepremier oglądał także prace archeologiczne, które są prowadzone w centrum Łomży w ramach przebudowy ulic. Zapowiedział, że wspólnie z wiceminister kultury, główną konserwator zabytków prof. Magdaleną Gawin zadbają o to, by te wykopaliska "były w formie optymalnej wyeksponowane". Konkretne decyzje zostaną podjęte po zakończeniu prac.

"Takie rzeczy są atrakcyjne, ciekawe, one mówią o naszej historii, tożsamości i są także ciekawe i atrakcyjne z punktu widzenia rozwojowego, bo trzeba powiedzieć, że współcześnie kultura to jest wielkie koło zamachowe rozwoju także gospodarczego" - wyjaśnił Gliński. Dodał, że miejsca kultury "zmieniają nasze myślenie, podnoszą aspiracje, wychowują kolejne pokolenia, bardziej kreatywne, mądrzejsze".

Umowę na przebudowę zabytkowej dawnej hali targowej na Halę Kultury władze Łomży podpisały z wykonawcą w kwietniu 2018 r. Dotację z ministerstwa kultury ( ok. 10 mln zł z UE z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020) miasto dostało w 2017 roku.

Urząd Miasta Łomży poinformował, że trwają odbiory techniczne zrealizowanej inwestycji, montowana jest też technologia sceniczna, trwają dostawy mebli. Hala miała być otwarta wiosną 2020 r., ale przeszkodziła w tym epidemia koronawirusa.

Władze miasta zapowiadały, że Hala Kultury będzie miejscem na różne działania artystyczne placówek kulturalnych w mieście: wystawy, zajęcia edukacyjne, projekty i przedsięwzięcia muzyczne dla dzieci młodzieży i dorosłych. Ofertę będą przygotowywać łomżyńskie placówki kultury, np. Teatr Lalki i Aktora, Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego, Muzeum Północno-Mazowieckie, Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych, Miejska Biblioteka Publiczna.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

 

TEMATY: