Maląg: w ostatnich latach Warszawa otrzymała ponad 23 mln zł z programu "Maluch plus"

2020-07-03 15:19 aktualizacja: 2020-07-03, 17:16
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
W latach 2016-2020 Warszawa otrzymała ponad 23 mln zł z programu "Maluch plus" na utworzenie blisko 2,3 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi – wskazała szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Dodała, że w ramach programu z budżetu państwa dofinansowywane jest do 80 proc. kosztów inwestycji.

"Pan Rafał Trzaskowski bardzo ładnie mówi o darmowych miejscach opieki nad najmłodszymi dziećmi w Warszawie, o finansowaniu ich z budżetu miasta. Można by pomyśleć, że rodzice mieszkający w stolicy nie mają się czym przejmować, a miasto samo świetnie sobie ze wszystkim radzi. Nie dość, że miejsc jest pod dostatkiem, to do tego są darmowe" – wskazywała w komentarzu przesłanym PAP minister rodziny.

"A jak to wygląda w rzeczywistości? W latach 2016-2020 Warszawa otrzymała ponad 23 mln zł z programu "Maluch plus" na utworzenie blisko 2,3 tys. nowych miejsc. Na funkcjonowanie miejsc już istniejących – ok. 9,9 mln zł" – podkreśliła Maląg.

Przypomniała, że w ramach programu "Maluch plus" z budżetu państwa dofinansowywane jest do 80 proc. kosztów inwestycji. "O tym pan Trzaskowski jakoś nie wspomina" – dodała.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że opieką instytucjonalną w Warszawie objętych jest 22,5 tys. dzieci do 3 lat, czyli 52,3 proc. "Oznacza to, że pod względem wysokości odsetka zapewnienia opieki nad najmłodszymi dziećmi Warszawa zajmuje 4 miejsce wśród miast wojewódzkich. Co ważne, w przypadku ok. 8 tys. dzieci rodzice ponoszą bardzo wysokie opłaty, często przekraczające 1,5 tys. zł" – zaznaczyła minister.

Dodała, że jednocześnie wciąż zgłaszane jest zapotrzebowanie na nowe miejsca w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennego opiekuna. Przywołała dane ze sprawozdań z instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat na koniec 2019 r., z których wynika, że niezaspokojone zapotrzebowanie zgłosiło 509 z 1100 instytucji na 22 343 miejsca.

"W tym znalazło się 106 instytucji gminnych na 12 030 miejsc i 403 instytucje prywatne na 10 313 miejsc. To oznacza, że w Warszawie rodzice 20 tys. dzieci wciąż czekają na wolne miejsce" – podkreśliła Maląg.

Rafał Trzaskowski w swoim programie wyborczym wskazał m.in. na równe szanse między kobietami a mężczyznami dotyczące podjęcia pracy. W wyrównaniu tych szans ma pomóc program budowy, a później oferowania darmowych przedszkoli i żłobków w całej Polsce.

"Dzisiaj, w momencie kiedy wychodzimy z epidemii, jeszcze ważniejsze staje się równouprawnienie, jeszcze ważniejsza staje się walka o każde miejsce pracy i stąd mój projekt darmowych żłobków i przedszkoli, który wprowadziliśmy w Warszawie, dla całej Polski, bo musimy mieć równe prawa, bo musimy walczyć o każde miejsce pracy" – deklarował kandydat KO na prezydenta. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec