Budka: wybór Andrzeja Dudy to jest również wybór Antoniego Macierewicza

2020-07-08 10:27 aktualizacja: 2020-07-08, 12:53
Przewodniczący PO Borys Budka. Fot. PAP/Mateusz Marek
Przewodniczący PO Borys Budka. Fot. PAP/Mateusz Marek
Wybór Andrzeja Dudy to jest również wybór Antoniego Macierewicza – mówił w środę w Rawie Mazowieckiej lider PO Borys Budka. Przypomniał, że Macierewicz to nie tylko poseł Ziemi Łódzkiej, ale przede wszystkim - według niego - "człowiek, który zbudował swój kapitał polityczny na kłamstwie".

Jego zdaniem, dziś "każdy powinien zastanowić się, czy nadal chce Polski budowanej na kłamstwie, budowanej na podziałach, czy chce Polski otwartej, uczciwej i w której nie będzie miejsca dla tych, którzy kłamią nawet w tak oczywistych sprawach, które powinny nas łączyć, jak katastrofa smoleńska".

Według niego wybór Dudy to wybór Antoniego Macierewicza, to wybór Jarosława Kaczyńskiego, to wybór tych ludzi, którzy „na pogardzie i kłamstwie doszli do władzy”.

Przypomniał, że Macierewicz to nie tylko poseł Ziemi Łódzkiej, ale przede wszystkim - według niego - "człowiek, który zbudował swój kapitał polityczny na kłamstwie". 

Spotkanie Budki z mediami odbyło się nieopodal rawskiego magistratu. Zdaniem szefa klubu KO, niedzielne wybory zadecydują także o przyszłości samorządu. Według niego, Polska potrzebuje prezydenta, który będzie dbał o niezależność samorządu, o to, aby zawsze za zadaniami szły pieniądze, który nie dopuści, aby centralizować władzę w Polsce.

Zwrócił uwagę, że Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, to kandydat, który wywodzi się z samorządu i jest popierany przez wiele środowisk samorządowych. Przypomniał, że Trzaskowski zapowiedział, że zawetuje każdą ustawę, która „nakładając na samorząd nowe kompetencje nie będzie przekazywać środków finansowych”.

„Dziś mamy sytuacje zero-jedynkową Rafał Trzaskowski albo Andrzej Duda. Prezydent, który rozumie samorząd albo prezydent, który de facto jest prezydentem partyjnym. Prezydent który wywodzi się z samorządu, który wie, że finanse samorządu muszą być adekwatne do wykonywanych zadań albo prezydent, który wykona każdy rozkaz z Nowogrodzkiej” – powiedział.

Zaapelował o pójście na wybory i jak największą frekwencję. To jest – jak mówił - wielki przywilej, że każdy może wybrać głowę państwa. Jest przekonany, że ta mobilizacja pozwoli na zamiany w Polsce.

W środę szef PO - w ramach kampanii sztabu Trzaskowskiego w Łódzkiem - spotka się jeszcze z mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska. (PAP)

autor: Jacek Walczak