Wybory prezydenckie: piątek ostatnim dniem na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania

2020-07-10 12:30 aktualizacja: 2020-07-10, 14:09
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Piątek jest ostatnim dniem, w którym można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania; umożliwia ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju lub za granicą. Zaświadczenie możemy odebrać w urzędzie gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców.

Zaświadczenia o prawie do głosowania możemy odebrać jeszcze tylko w piątek w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć osobiście, faksem lub mailem. Otrzymamy zaświadczenie, które da nam prawo do oddania głosu w drugiej turze wyborów - 12 lipca w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju lub za granicą.

Jeżeli zmieniliśmy spis wyborców przed pierwszą turą wyborów pozostajemy w nim także na drugą turę. Oznacza to, że przed drugą turą możemy odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania tylko w miejscu, w którym dopisaliśmy się do spisu wyborców.

Zaświadczenie o prawie do głosowania jest rozwiązaniem m.in. dla osób, które nie wiedzą, gdzie będą przebywały w dniu głosowania. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie wyborczym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Gdy otrzymujemy zaświadczenie, jesteśmy skreślani ze spisu wyborców w naszym obwodzie. W sytuacji gdy zgubimy zaświadczenie, nie dostaniemy kolejnego, tak więc utrata zaświadczenia spowoduje, że wyborca nie będzie mógł zagłosować ani w swoim obwodzie głosowania, ani w żadnym innym.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska