Poczta Polska: w piątek mija termin wrzucania pakietów wyborczych do skrzynek pocztowych

2020-07-10 19:24 aktualizacja: 2020-07-10, 19:38
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
W piątek mija termin wrzucania pakietów wyborczych do skrzynek pocztowych - przypomina w komunikacie Poczta Polska. Można też odnieść je do właściwego urzędu gminy lub oddać obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.

Jak wskazała spółka, wyborcy, którzy głosują korespondencyjnie jeszcze tylko dziś mają na to szansę. Do końca dnia powinni wrzucić swoje pakiety wyborcze do tzw. czerwonych skrzynek Poczty Polskiej, ale mogą też odnieść je do właściwego urzędu gminy lub oddać obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, czyli w najbliższą niedzielę (12 lipca).

Poczta Polska w ramach obsługi II tury wyborów prezydenckich otrzymała 198 tys. pakietów wyborczych do doręczenia. Blisko 80 proc. pakietów zostało doręczonych do skrzynek, a ok. 19 proc. zgodnie z dyspozycją umieszczoną na przesyłce „do drzwi lokalu” - czytamy.

"Ostatniego dnia pocztowcy doręczali głównie osobom przebywającym na kwarantannie, izolacji i izolacji domowej. Pocztowcy, którzy w ramach obsługi wyborów prezydenckich roznosili pakiety do osób przebywających na kwarantannie, wyposażeni zostali dodatkowo w maseczki FFP2 i fartuchy ochronne" - wskazała rzecznik prasowa spółki Justyna Siwek.

Osoby głosujące w sposób korespondencyjny powinny dziś wrzucić je do tzw. czerwonych skrzynek pocztowych.

Spółka poinformowała, że wszystkie pakiety wyborcze, zarówno ze skrzynek pocztowych, jak też te, które nie zostały odebrane z placówek, zostaną w niedzielę 12 lipca br. przekazane do okręgowych komisji wyborczych.

Poczta Polska przypomniała w komunikacie, że przykłada dużą wagę do zapewnienia bezpieczeństwa całego procesu obsługi głosowania korespondencyjnego. Pakiety wyborcze, jak również koperty zwrotne są przechowywane w bezpieczny sposób m.in. w kasach pancernych, w zabezpieczonych szafach lub wydzielonych i zabezpieczonych pomieszczeniach.

Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym, zatrudnia ponad 80 tys. pracowników, ma sieć ponad 7500 placówek, filii i agencji pocztowych. (PAP)