Andrzej Duda we wtorek odbierze uchwałę PKW o wyborze na prezydenta RP

2020-07-21 07:28 aktualizacja: 2020-07-21, 13:15
Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Radek Pietruszka
We wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie Andrzej Duda odbierze uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na prezydenta RP; 6 sierpnia złoży przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę i obejmie urząd prezydenta RP na drugą kadencję.

Uroczystość wręczenia Andrzejowi Dudzie uchwały PKW rozpocznie się o godz. 17.30; prezydentowi towarzyszyć będzie jego żona Agata Kornhauser-Duda. Podczas uroczystości, w której weźmie też udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek, planowane jest wystąpienie Dudy.

Na 6 sierpnia marszałek Sejmu zwołała Zgromadzenie Narodowe, które zbierze się w Sejmie. Przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.

W II turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 12 lipca, Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów uzyskując reelekcję. Jego konkurent, kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski uzyskał 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc

Po ogłoszeniu przez PKW w zeszły poniedziałek wieczorem oficjalnych wyników wyborów, zgodnie z przepisami, wyborcy mieli trzy dni na wniesienie do Sądu Najwyższego protestu przeciwko wyborowi prezydenta RP.

W poniedziałek 20 lipca po południu zespół prasowy Sądu Najwyższego przekazał, że do SN wpłynęło już ponad 3,4 tys. protestów wyborczych, ale z uwagi na dużą liczbę protestów, które cały czas wpływają za pośrednictwem poczty, trudno obecnie podać szacunkowe dane. Protest może dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania w pierwszej turze wyborów 28 czerwca, jak i w czasie ponownego głosowania w drugiej turze 12 lipca.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu ma czas na podjęcie uchwały ws. ważności wyboru prezydenta do 3 sierpnia.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, nowo wybrany prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta. Prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r., jego pięcioletnia kadencja upłynie więc 6 sierpnia 2020 r. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa