Wójcik o unijnym szczycie: najbardziej cieszy brak powiązania praworządności z wypłatą środków

2020-07-21 08:03 aktualizacja: 2020-07-21, 09:27
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Fot. PAP/Paweł Supernak
Najbardziej cieszy brak powiązania praworządności z wypłatą środków; dla Solidarnej Polski było to kluczowe - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, pytany o ustalenia szczytu Rady Europejskiej, który zakończył się we wtorek nad ranem.

Unijny szczyt ws. budżetu UE i funduszu odbudowy trwał od piątkowego poranka. O szczegółach zawartego porozumienia na konferencji prasowej we wtorek rano mówił premier Mateusz Morawiecki. Porozumienie zakłada m.in., że nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi.

O tę kwestię pytany był w Polskim Radiu 24 wiceszef MS Michał Wójcik. "Dla nas, jako Solidarnej Polski, kluczowa była kwestia praworządności, o czym dyskutowano w ciągu ostatnich, można powiedzieć, miesięcy. Chodziło o to, że część krajów chciała uzależnić wypłaty tych środków od kwestii praworządności, która miała być w jakiś sposób określana, tak do końca nie wiadomo jak" - mówił wiceminister.

Jak wskazał, z konferencji premiera wynika, że takiego powiązania nie będzie. "To nas najbardziej cieszy, zwłaszcza, że kwestia praworządności jest kwestią tak płynną" - powiedział.

Wójcik przekonywał, że kwestia ta "nie ma żadnego umocowania w żadnym traktacie", który Polska podpisała, wstępując do Unii. "Więc nie ma podstawy prawnej, chyba, że za tę podstawę przyjąć art. 7, bo oczywiście jest coś takiego i procedura jest, ale rozumiem, że wypłaty środków z art. 7 nie powiązano" - mówił.

Podkreślił, że jego zdaniem ocena stanu praworządności w danym kraju jest "bardzo płynna". "Przykładowo chociażby KRS. Nie ma w jakimś kraju tej instytucji - w UE są cztery takie kraje - a w Polsce jest. To znaczy, że tamte kraje są mniej lub bardziej praworządne? Jak mówić o praworządności w kontekście krajów, gdzie ludzie wychodzą na ulice, są różnego rodzaju protesty, które są tłumione?" - pytał wiceminister.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska