IMGW: ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami dla dwóch województw

2020-08-02 14:55 aktualizacja: 2020-08-03, 08:22
Silne opady deszczu widziane przez szybę samochodu we Wrocławiu. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Silne opady deszczu widziane przez szybę samochodu we Wrocławiu. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla woj. dolnośląskiego i części woj. lubuskiego.

Synoptycy prognozują wystąpienie tam opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów może wynieść od 20 mm do 35 mm, a lokalnie do 50 mm. Najsilniejsze opady przewiduje się nad ranem i w ciągu dnia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne, zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

IMGW wydał także ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia dla części województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i opolskiego. Na tych terenach stany wód będą gwałtownie i przeważnie na krótko podnosić się. Dotyczy to szczególnie małych cieków górskich i podgórskich, gdzie lokalnie w przypadkach bardzo intensywnych opadów niewykluczone są krótkotrwałe przekroczenia stanów ostrzegawczych. Gwałtowne wzrosty mogą też wystąpić w zlewniach rzek.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar


 

TEMATY: