Premier: świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce nie tylko w Polsce, ale w całej Europie

2020-08-14 10:24 aktualizacja: 2020-08-14, 14:39
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce nie tylko w Warszawie, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Nad Wisłą wygrała bowiem Polska, ale tamto zwycięstwo w ogromnej mierze dotyczyło wolności narodów Europy - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

We wpisie opublikowanym na swoim profilu na Facebooku premier zwrócił uwagę, że "istnieją w historii punkty węzłowe, które definiują dalszy bieg dziejów". "Takim punktem była z pewnością Bitwa Warszawska, która zasługuje na to, by była wymieniana na równi z desantem aliantów w Normandii w 1944 r., jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie" - zaznaczył.

Dodał, że "świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce nie tylko w Warszawie, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie". "Nad Wisłą wygrała bowiem Polska, ale tamto zwycięstwo w ogromnej mierze dotyczyło wolności narodów Europy – wolności od totalitarnego mroku komunizmu" - napisał Morawiecki.

Premier zaprosił internautów do przeczytania i udostępniania artykułu, który napisał dla portalu Wszystko Co Najważniejsze w ramach projektu "Opowiadamy Polskę Światu".

"Opowiadamy Polskę światu" to cykl publikacji naukowców, historyków i polityków w największych dziennikach i tygodnikach świata a także na portalach internetowych. Artykuły dotyczą ważnych wydarzeń takich jak np. 100. urodziny Jana Pawła II, 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, 15-lecie wejścia Polski do Unii i 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, hitlerowskiego obozu Auschwitz.

Artykuły ukażą się m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Czechach, Chorwacji, Serbii, Litwie, Łotwie, Malcie, Grecja, ale nawet Algieria i Indonezja – to w tych krajach ukazują się w tych dniach pochodzące z Polski teksty pokazujące skalę i wpływ Bitwy Warszawskiej 1920 na dzieje Europy.

Przedsięwzięcie "Opowiadamy Polskę światu – w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej" zostało przygotowywane przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Artykuł szefa rządu można znaleźć pod adresem: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/mateusz-morawiecki-one-of-the-most-important-anniversaries-of-todays-free-europe/. (PAP)

autorka: Daria Porycka