Kilkanaście przedsięwzięć PFN dla uczczenia 100-lecia Bitwy Warszawskiej

2020-08-14 10:46 aktualizacja: 2020-08-14, 12:14
Nowo otwarta wystawa „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata" w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Fot. PAP/Paweł Supernak
Nowo otwarta wystawa „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata" w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Fot. PAP/Paweł Supernak
Polska Fundacja Narodowa przygotowała lub wsparła kilkanaście przedsięwzięć upamiętniających setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Trwa już wystawa w warszawskiej Izbie Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego, którą można oglądać do końca roku.

Temistokles Brodowski z Fundacji powiedział w rozmowie z PAP, że oprócz wystaw, wśród działań fundacji znalazły się artykuły promujące i przypominające to wydarzenie sprzed wieku w zagranicznej prasie.

"Jedna z nich ukaże się na stronach internetowych Financial Times - to artykuł dotyczący wojny polsko-bolszewickiej prof. Andrzeja Nowaka, historyka i sowietologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego i członka Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej" - powiedział PAP Brodowski.

Przypomniał, że profesor Nowak za swą działalność naukową otrzymał w 2019 r. Order Orła Białego. "Artykuł prof. Nowaka będzie promowany na stronie głównej FT.com, odwiedzanej codziennie przez 400 tys. użytkowników przez trzy dni - od 14 do 17 sierpnia" - wyjaśnił.

W amerykańskim wydaniu "Super Expressu" w tych dniach zostanie zaprezentowany ilustrowany dodatek historyczny dotyczący Bitwy Warszawskiej. Będzie w nim też relacja z wernisażu wystawy przygotowanej w Warszawie i dostępnej dla przechodniów na Bulwarze Pattona - nad Wisłą, nieopodal Centrum Nauki Kopernik.

"Otwarta dla widzów od soboty 15 sierpnia wystawa plenerowa obejmuje osiemnaście opracowanych przez historyków plansz na temat Bitwy Warszawskiej 1920 r. Projekt wpisuje się w szersze ramy działań PFN pod nazwą Reputacja" - wyjaśnił Brodowski.

Otwarta już dla widzów od 12 sierpnia w Izbie Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego na Starym Mieście w Warszawie wystawa multimedialna "Polacy w obronie Europy" składa się z interaktywnych stanowisk, na których prezentowane są archiwalne zdjęcia wysokiej jakości - odświeżone cyfrowo, rozkazy, mapy Bitwy Warszawskiej 1920, wraz z opisami planów strategicznych.

"Ekrany pozwalają też poznać charakterystykę najważniejszych dowódców obu stron, opis przyczyn konfliktu i jego konsekwencji. Na wystawie pokazujemy też stuletni niemy film Od Komendanta do Marszałka. Ten odrestaurowany cyfrowo obraz przybliża postać Józefa Piłsudskiego w walce o niepodległość" - powiedział PAP Brodowski.

Nietypowym eksponatem tej wystawy jest oryginalny kożuch noszony sto lat temu przez oficerów odrzuconej spod Warszawy Armii Czerwonej - dodał.

PFN wspiera też międzynarodowy projekt łączący historię narodu polskiego i ormiańskiego sprzed stu lat.

"Rok 2020 jest szczególny zarówno dla dziejów Polski, jak i Armenii. Dla nas to przede wszystkim rok setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, a dla Armenii - rok rocznicy utarty niepodległości" - wyjaśnił Brodowski. "W obu przypadkach możemy mówić o wspólnym agresorze, z którym obydwa państwa musiały się zmierzyć" - dodał.

W ramach wspartego przez PFN projektu wraz z fundacją "Armenian Foundation" mają zostać przeprowadzone wykłady dla młodzieży i nauczycieli, prezentacje multimedialne i pokazy mobilnej wystawy "Ormianie Semper Fideles" w wersjach po polsku i angielsku.

Uczestnicy spotkań przygotowanych przez "Armenian Foundation" będą też mogli zagrać w wielkoformatową grę "Zadwórze 1920".

"W tym roku przypada też stulecie bitwy, która uratowała Lwów przed bolszewikami. W 2019 r. fundacja wyprodukowała wielkoformatową grę edukacyjną o bitwie pod Zadwórzem. Dwa kilkuosobowe zespoły uczestniczące w rozgrywce wcielają się w dowódców obu stron - polskich i bolszewickich" - mówił PAP Brodowski.

Wyjaśnił, że plansza wiernie przedstawia teren, na którym stoczono bitwę i to po niej w trakcie gry zespoły przesuwają figurki odpowiadające historycznym oddziałom sprzed stu lat.

Polska Fundacja Narodowa została założona w 2016 r. i jest w całości finansowana z budżetów 17 spółek skarbu państwa. Jednym z jej podstawowych zadań jest promocja Polski. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski