Papież apeluje o dialog i odrzucenie przemocy na Białorusi

2020-08-16 12:32 aktualizacja: 2020-08-17, 08:18
Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o dialog i odrzucenie przemocy na Białorusi. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie mówił, że śledzi sytuację po wyborach w tym kraju. Na placu Świętego Piotra powiewały białoruskie flagi.

Zwracając się do wiernych po odmówieniu południowej modlitwy, papież powiedział: "Moją myśl kieruję ku drogiej Białorusi. Śledzę z uwagą sytuację powyborczą w tym kraju i apeluję o dialog, o odrzucenie przemocy i poszanowanie sprawiedliwości oraz prawa".

"Zawierzam wszystkich Białorusinów opiece Matki Bożej, Królowej Pokoju" - dodał Franciszek.

Papież zapewnił też, że modli się za Liban, gdzie 4 sierpnia doszło do katastrofalnych eksplozji w Bejrucie, a także za "inne dramatyczne sytuacje na świecie, które wywołują cierpienie ludzi".

Nawiązał następnie do trwających wakacji w dobie pandemii.

"Są to dni wakacji. Niech będą one czasem wzmocnienia ciała, ale także ducha dzięki chwilom poświęconym modlitwie, ciszy i kojącemu kontaktowi z pięknym natury, darem Boga"- mówił.

Franciszek wezwał następnie: "Niech to nie sprawi jednak, byśmy zapomnieli o problemach, jakie są z powodu Covid-19. Tyle rodzin nie ma pracy, bo ją straciły i nie mają co jeść. Niech naszemu letniemu wypoczynkowi towarzyszy miłosierdzie i bliskość z tymi rodzinami".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)