Merkel w sprawie Białorusi musi brać pod uwagę interes Niemiec współpracujących z Rosją

2020-08-19 10:18 aktualizacja: 2020-08-19, 12:05
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. PAP/KATRIN HAUTER / POOL
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. PAP/KATRIN HAUTER / POOL
W opublikowanym w środę komentarzu szwajcarski dziennik "Neue Zuercher Zeitung" wskazuje, że kanclerz Niemiec Angela Merkel musi w swym postępowaniu wobec Białorusi uwzględniać interesy współpracy jej własnego państwa z Rosją.

"Przede wszystkim jednak ma ona tu na uwadze strategiczne i ekonomiczne interesy Niemiec: Berlin musi występować na rzecz wolności i demokracji w Mińsku unikając przy tym zbyt silnego drażnienia Moskwy. Niemcy są bowiem na przykład partnerem Rosji w gazociągu Nord Stream 2. Do tego Niemcy są najbardziej poszkodowane nakładanymi na Moskwę od 2014 roku sankcjami gospodarczymi" - pisze gazeta.

"Sankcje te nie przyniosły żadnych konkretnych efektów świadczących o zmianie politycznego postępowania Moskwy. W procesie realizacji zawartego w 2015 roku porozumienia, które miało przynieść Ukrainie pokój, nie ma od pięciu lat żadnego istotnego politycznego postępu. Rosjanie i Ukraińcy wzajemnie sobie nie ufają. Wysiłki mediacyjne Francji i Niemiec utknęły w miejscu" - ocenia szwajcarski dziennik.

Według niego, "obserwatorzy w Berlinie obawiają się, że w razie zmaterializowania się ukraińskiego scenariusza również na Białorusi, Niemcy znajdą się pod jeszcze większym naciskiem, by coraz bardziej przestawiały swą podwójną strategię z kooperacji na konfrontację". (PAP)