Węgierski rząd radzi, by nie planować od września wakacji za granicą

2020-08-19 22:13 aktualizacja: 2020-08-20, 10:05
Lotnisko w Budapeszcie na Węgrzech. Fot. PAP/EPA/Zoltan Balogh
Lotnisko w Budapeszcie na Węgrzech. Fot. PAP/EPA/Zoltan Balogh
Rząd Węgier radzi obywatelom, by nie planowali od 1 września wakacji za granicą ze względu na możliwe obostrzenia spowodowane sytuacją epidemiczną w Europie – oświadczył w środę szef kancelarii premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej.

„Sytuacja w Europie się pogarsza, a w niektórych krajach najwyżej doszło do stagnacji – powiedział Gulyas. – Nie jest możliwe żadne złagodzenie obecnych obostrzeń. Zważywszy na to, że liczba przypadków (koronawirusa) w większości krajów rośnie, będziemy potrzebowali ostrzejszych zasad”.

Gulyas dodał, że rząd premiera Viktora Orbana chce zapewnić bezpieczny początek roku szkolnego i o dalszych posunięciach zdecyduje w przyszłym tygodniu.

Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w wielu krajach, w tym u sąsiadów Węgier, rząd wprowadził od 15 lipca ograniczenia w ruchu granicznym. Cudzoziemcy pochodzący z wielu państw bałkańskich, a także z Ukrainy i z Białorusi oraz niemal wszystkich państw pozaeuropejskich, nie mają prawa wjazdu na Węgry, a przyjeżdżających Węgrów obowiązuje kwarantanna.

Po przyjeździe z 10 kolejnych państw, w tym Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rumunii, Serbii, Chin, Kanady i USA, cudzoziemcy muszą przejść badanie na granicy. Jeśli wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, nie mogą wjechać na Węgry. Jeśli podejrzenia nie ma, to i tak muszą przejść 14-dniową kwarantannę, chyba że mają dokument potwierdzający dwa negatywne testy na koronawirusa z ostatnich pięciu dni.

Obostrzenia te nie dotyczą Polski.

Na Węgrzech stwierdzono dotąd 5002 zakażenia koronawirusem. 609 chorych na Covid-19 zmarło.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)