W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury lepszy niż w lipcu

2020-08-21 11:17 aktualizacja: 2020-08-21, 14:47
Firma "Monolit" w Zambrowie. Fot. PAP/Artur Reszko
Firma "Monolit" w Zambrowie. Fot. PAP/Artur Reszko
W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest lepszy niż w lipcu we wszystkich obszarach gospodarki, ale tylko w sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa jest dodatni - informuje w piątek Główny Urząd Statystyczny.

"W sierpniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest lepszy niż w lipcu br. we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki, ale tylko w sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa jest on dodatni. Obserwuje się poprawę ocen bieżących (+diagnoza+), natomiast negatywne oczekiwania (+prognozy+) w większości przypadków się utrzymują lub pogłębiają" - zauważa GUS w komunikacie.

Zgodnie z badaniem GUS, w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 6,6, czyli wyższym niż w lipcu (minus 10,5).

W budownictwie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 15,4 czyli nieznacznie wyższym niż w lipcu (minus 16,7).

W przypadku handlu hurtowego w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wynosi minus 4,6; jest to poziom wyższy niż w lipcu (minus 9,3).

W handlu detalicznym w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 9,8, czyli wyższym niż przed miesiącem (minus 12,2).

W transporcie i gospodarce magazynowej wskaźnik ten wyniósł minus 12,7 - wyżej niż w lipcu, kiedy wyniósł minus 14,3.

W zakwaterowaniu i gastronomii wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się obecnie na poziomie minus 19,3 wobec minus 22,7 w lipcu.

"Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 31,8) niż jednostki gastronomiczne (minus 8,7)" - zaznacza GUS.

W sekcji informacja i komunikacja w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 5,4, czyli wyższym niż przed miesiącem (plus 3,1).

Także w finansach i ubezpieczeniach wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sierpniu jest dodatni, wynosi plus 2,7 wobec ujemnej wartości przed miesiącem na poziomie minus 1,3. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Infografika PAP/Adam Ziemienowicz