Maląg: ratowanie miejsc pracy to priorytet rządu

2020-08-25 13:53 aktualizacja: 2020-08-26, 08:23
Firma "Monolit" w Zambrowie. Fot. PAP/Artur Reszko
Firma "Monolit" w Zambrowie. Fot. PAP/Artur Reszko
Ratowanie miejsc pracy jest priorytetem rządu. Wydaliśmy na ten cel ponad 130 mld zł – powiedziała we wtorek w Gdyni podczas III Forum Wizja Rozwoju minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

"Dziś, kiedy przychodzi moment podsumowania, a z drugiej przygotowania się do jesieni, gdzie możemy spodziewać się kolejnych zachorowań i zderzenia jeszcze z epidemią grypy, możemy wyraźnie powiedzieć, że te mechanizmy zostały dobrze przygotowane. I te mechanizmy ochroniły miejsca pracy, o czym świadczy sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia to za miesiąc lipiec 6,1 proc. Taki sam wskaźnik był też w czerwcu, a więc widzimy, że te mechanizmy działają" – mówiła Maląg.

W kontekście ochrony miejsc pracy minister mówiła też o bonie turystycznym. Poinformowała, że złożono ponad 800 tys. wniosków na kwotę prawie 700 mln zł. "Ponad 100 mln zł zostało już wydatkowanych. Swoje usługi w tym programie oferuje ponad 16 tys. firm" – dodała.

Maląg podkreśliła, że rząd pracuje też nad strategią demograficzną.

"Na jesieni tego roku będziemy gotowi do pokazania strategii demograficznej na co najmniej 30 lat, która będzie wspierać polskie rodziny. I przede wszystkim będzie pomagać podjąć młodym rodzicom decyzję, aby w rodzinie rodziło się więcej dzieci" – zapowiedziała.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej podsumowała też m.in. program 500 plus.

"Ponad 115 mld zł trafiło do polskich rodzin, aby podnieść godność polskiej rodziny. Twarde dane o tym przekonują i świadczą: skrajne ubóstwo spadło, również zagrożenie ubóstwem w polskich rodzinach spada. I ten spadek jest bardzo duży, największy w Europie, a więc to są dobrze zainwestowane pieniądze" – oceniła.

Jako jeden z instrumentów wsparcia polskich rodzin Maląg wymieniła też program "Dobry start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną, obejmujący ok. 4,5 mln dzieci.

Poinformowała, że w tegorocznej edycji tego programu, od lipca, złożono do dziś ponad 2 mln wniosków.

Podczas III edycji Forum Wizja Rozwoju, które rozpoczęło się w poniedziałek w Gdyni, wystąpi ponad 450 prelegentów. Eksperci ze świata biznesu i polityki oraz przedstawiciele nauki przez dwa dni będą dyskutować o problemach oraz wyzwaniach, z którymi mierzy się dzisiejsza gospodarka.

Rozmowy odbędą się w panelach podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych, dotyczących m.in. edukacji zawodowej, energetyki, automatyzacji i robotyzacji polskiego biznesu, szeroko rozumianego rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu oraz inwestycji, takich jak np. przekop Mierzei Wiślanej, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Specjaliści pochylą się również nad problemami związanymi z obecną sytuacją ekonomiczną zaistniałą wskutek epidemii.

Zdaniem organizatorów – Fundacji Wizja Rozwoju – która została powołana w celu wspierania i promocji działalności innowacyjnej w polskiej gospodarce – jest to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

Maląg: wyzwaniem jest nacisk na aktywność społeczną i zawodową osób starszych

Wyzwaniem na kolejne lata jest doskonalenie programów senioralnych i nacisk na aktywność społeczną i zawodową osób starszych – powiedziała w Gdyni minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podczas III Forum Wizja Rozwoju.

Szefowa MRPiPS była jednym z uczestników panelu zorganizowanego pod hasłem "Seniorzy ważnym ogniwem gospodarki – polityka senioralna wyzwaniem dla rządzących".

Maląg podkreśliła, że problemy demograficzne są jednym z wyzwań na najbliższe lata. Przypomniała, że rząd w 2018 r. opracował strategię polityki senioralnej, którą przyjęła Rada Ministrów. Zapowiedziała też, że jesienią zostanie zaprezentowana rządowa strategia demograficzna.

Minister rodziny, wyliczając systemowe wsparcie dla seniorów, wskazała m.in. na waloryzacje rent i emerytur i trzynastą emeryturę. Zaznaczyła, że zabezpieczono także pieniądze na wypłaty czternastej emerytury w 2021 r.

Minister wymieniła także program "Senior plus", dzięki któremu – jak mówiła – w latach 2015-2019 powstało 777 placówek dla seniorów.

"Mamy też program Aktywność Społeczna Osób Starszych dla organizacji pozarządowych. Program odpowiada na potrzeby osób starszych, które chcą i mogą prowadzić aktywny tryb życia" – mówiła Maląg.

Przypomniała też o inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej powstania centrów usług społecznych. "Zostało zabezpieczone 100 mln zł na 30 pilotażowych centrów. Podpisaliśmy już umowy w Koszalinie i Elblągu" – powiedziała.

Szefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że wyzwaniem na kolejne lata jest doskonalenie programów senioralnych i nacisk na aktywność społeczną i zawodową. "Wskaźniki aktywności zawodowej osób przechodzących na emeryturę z roku na rok są coraz wyższe" – podkreśliła.

Infografika PAP/Maciej Zieliński

Sztandarowym programem realizowanym przez resort zdrowia jest finansowanie bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75 lat

Z kolei wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że sztandarowym programem realizowanym przez resort zdrowia jest finansowanie bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75 lat, wprowadzony w 2016 r.

"Na początku na tej liście było kilkaset specyfików, w tej chwili mamy już półtora tysiąca. Z roku na rok zwiększa się liczba osób korzystających z tego programu. Wydaliśmy do tej pory ponad 2 mld zł na refundację leków dla seniorów, a skorzystało z nich ponad 2,8 mln seniorów" – wskazała Szczurek-Żelazko.

Zwróciła uwagę, że obecna sytuacja związana z pandemią stawia nowe wyzwania. Podkreśliła, że seniorzy są grupą szczególnego ryzyka zachorowania i należy objąć ich szczególną opieką. W tym zakresie wskazała m.in. na opracowanie specjalnych wytycznych kierowanych do seniorów.

Wiceminister zdrowia zaznaczyła, że ochronie seniorów w czasie pandemii służyły także teleporady medyczne. "Służba zdrowia zmienia podejście do opieki nad seniorami. Chcemy wykorzystać nowe technologie, telemedycynę, sztuczną inteligencje w opiece nad seniorami" – powiedziała Szczurek-Żelazko.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka wskazała z kolei na rozwijanie programu "Dostępność plus", który ma zapewnić likwidację barier architektonicznych m.in. dla seniorów. Zwróciła też uwagę na rozwój połączeń autobusowych, które – jak mówiła – służą zwiększeniu dostępności osób starszych.

Seniorzy stanowią dużą część społeczeństwa i mają prawo do korzystania z usług publicznych

Gembicka podkreśliła, że seniorzy stanowią dużą część społeczeństwa i mają prawo do korzystania z usług publicznych. Jej zdaniem zmienia się podejście do seniorów jako konsumentów.

"Wcześniej, mam wrażenie, że ta grupa była niedoceniana, a teraz widać, że sektor srebrnej gospodarki rozwija się coraz lepiej. Wiele produktów czy usług zostaje dopasowanych do seniorów. Można wspomnieć o różnych portalach sprzedażowych, które np. przygotowują specjalne wersje strony internetowej, aby ona była łatwiejsza w odbiorze dla seniorów" – wskazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Podczas III edycji Forum Wizja Rozwoju, które rozpoczęło się w poniedziałek w Gdyni, wystąpi ponad 450 prelegentów. Eksperci ze świata biznesu i polityki oraz przedstawiciele nauki dyskutują o problemach i o wyzwaniach, z którymi mierzy się dzisiejsza gospodarka.

Rozmowy odbywają się w panelach podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych, dotyczących m.in. edukacji zawodowej, energetyki, automatyzacji i robotyzacji polskiego biznesu, szeroko rozumianego rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu oraz inwestycji, takich jak np. przekop Mierzei Wiślanej czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Głównym partnerem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Robert Pietrzak