MŚ w kolarstwie – zawody przeniesione do Włoch

2020-09-02 14:32 aktualizacja: 2020-09-02, 14:38
Kolarze na trasie wyścigu ze startu wspólnego elity podczas Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2020 w Kazimierzy Wielkiej. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kolarze na trasie wyścigu ze startu wspólnego elity podczas Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2020 w Kazimierzy Wielkiej. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym, które miały się odbyć w szwajcarskich miejscowościach Aigle i Martigny, zostały przeniesione do Włoch. Organizatorem będzie miasto Imola, a termin to 24-27 września.

Kilka tygodni temu poinformowano, że mistrzostw globu nie uda się przeprowadzić w Szwajcarii. Tamtejsze władze ogłosiły, że z powodu pandemii koronawirusa wszelkie zgromadzenia powyżej tysiąca osób są zakazane do 30 września.

W tej sytuacji Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) szukała nowych możliwości zorganizowania MŚ. W grę wchodziły m.in. Francja i Austria. Ostatecznie w środę podano, że zawody odbędą się w Imoli we Włoszech. To miasto znane m.in. z toru wyścigowego Formuły 1.

Zmieniony został program rywalizacji, ścigać się będą tylko kobiety i mężczyźni (elita). Nie będzie zmagań w młodszych kategoriach wiekowych.

W czwartek, 24 września zaplanowana jest jazda indywidualna na czas elity kobiet, a w piątek mężczyzn (po 32 km). Dwa dni później panie walczyć będą ze startu wspólnego na dystansie 144 km, zaś 27 września panowie na trasie 259-kilometrowej.

W Aigle, gdzie znajduje się siedziba UCI, oraz w Martigny miało startować ok. 1200 zawodników z 80 krajów. Punktem kulminacyjnym mistrzostw miał być wyścig elity mężczyzn (27 września) na trasie uważanej za jedną z najbardziej selektywnych w historii - 249 km, 4040 m przewyższenia, z podjazdem Petite Forclaz na ostatniej pętli.(PAP)