Zmarł Ronald "Khalis" Bell, współzałożyciel i wokalista grupy Kool & the Gang

2020-09-10 11:08 aktualizacja: 2020-09-10, 11:05
Amerykańska grupa muzyczna Kool & The Gang. Fot. PAP/EPA/MIKE NELSON
Amerykańska grupa muzyczna Kool & The Gang. Fot. PAP/EPA/MIKE NELSON
W wieku 68 lat zmarł w środę Ronald "Khalis" Bell, współzałożyciel i wokalista grupy Kool & the Gang, wykonującej muzykę z pogranicza rhythm and bluesa, disco, soulu, funky i jazzu. O śmierci muzyka poinformowała jego żona, nie podając przyczyny zgonu.

Grupa Kool & the Gang powstała w 1964 roku w New Jersey z inicjatywy braci Roberta "Koola" i Ronalda "Khalisa" Bellów, do których dołączyli ich przyjaciele z sąsiedztwa. Była jednym z najbardziej popularnych zespołów lat 70. i 80. W swym repertuarze miała utwory jazzowe, soulowe, funky, rockowe i popowe.

Bell był twórcą muzyki do największych przebojów zespołu - "Celebration", "Cherish", "Ungle Boogie" czy "Summer Madness", które były wykorzystywane w filmach, m.in. w "Rockym" i "Pulp Fiction".

Kool & the Gang w 1978 roku otrzymała nagrodę Grammy za swój wkład w powstanie ścieżki dźwiękowej do filmu "Gorączka sobotniej nocy" z Johnem Travoltą. Po krótkotrwałej zniżce formy, w latach 80. grupa ponownie trafiła na najwyższe miejsca list przebojów.

Bell mieszkał do śmierci na Wyspach Dziewiczych. (PAP)

TEMATY: