Gubernator wzywa nowojorczyków do ostrożności przed jesiennym sezonem grypowym

2020-09-14 07:39 aktualizacja: 2020-09-14, 09:49
Kobieta w masce w nowojorskim metrze. Fot. PAP/EPA/Alba Vigaray
Kobieta w masce w nowojorskim metrze. Fot. PAP/EPA/Alba Vigaray
Gubernator Andrew Cuomo poinformował w niedzielę, że wskaźnik zakażeń koronawirusem utrzymywał się w stanie Nowy Jork w ciągu ostatniej doby poniżej 1 proc. Wzywał do ostrożności w związku ze zbliżającym się sezonem grypowym.

Według Cuomo z przeprowadzonych w sobotę 72 668 testów na obecność koronawirusa 725, czyli 0,99 proc., miało wynik pozytywny. Współczynnik zakażeń utrzymuje się poniżej 1 proc. przez 37 kolejnych dni, chociaż wzrósł w porównaniu z piątkowym, kiedy wynosił 0,82 proc. Od początku pandemii w całym stanie potwierdzono 444 365 przypadków zakażenia.

Przytaczając pozostałe statystyki związane z wirusem gubernator podał, że w ciągu ostatniej doby w szpitalach było 464 pacjentów, w tym 57 nowo przyjętych. Na oddziałach intensywnej terapii przebywało 131 osób, a 54 poddano intubacji. Zmarło sześć osób, w tym dwie w mieście Nowy Jork. Od początku pandemii zarejestrowano w całym stanie 25 390 ofiar śmiertelnych.

„Nasze liczby odzwierciedlają wysiłki nowojorczyków. (…) Przez 37 dni wskaźnik infekcji utrzymywał się na poziomie poniżej 1 procenta, co jest niewiarygodne, gdy pomyślimy o tym, jaka sytuacja była na wiosnę” – podkreślił Cuomo.

W kwietniu liczba zgonów w całym stanie z powodu komplikacji łączących się z koronawirusem dochodziła do 800 dziennie.

W sobotę policja i agencja stanowa State Liquor Authority odpowiedzialna m.in. za wydawanie zezwoleń na sprzedaż, produkcję i dystrybucję alkoholu wysłały do 1543 firm zespoły kontrolujące przestrzeganie przepisów, ustanowionych w celu powstrzymania rozchodzenia się wirusa. Odkryto łamanie prawa w 10 zakładach gastronomicznych.

Władze stanowe wyrażają zaniepokojenie, że w związku z przewidywanym wkrótce oziębieniem i sezonem grypowym batalia z Covic-19 stanie się bardziej skomplikowana. Ponownie przestrzegał przed tym gubernator.

„Kiedy zbliżamy się do jesieni i sezonu grypowego, wszyscy powinniśmy wciąż nosić maski, zachowywać dystans społeczny i myć ręce. A przede wszystkim pozostań twardy Nowy Jorku” – apelował Cuomo.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)