Witek: poproszę o zwołanie sejmowej komisji w sprawie wyboru nowego RPO

2020-09-16 11:20 aktualizacja: 2020-09-16, 13:46
Warszawa, 16.09.2020. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 16.09.2020. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek pytana w środę, kiedy Sejm zajmie się powołaniem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdziła, że potrzebna jest opinia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Zapowiedziała, że poprosi przewodniczącego komisji o zwołanie posiedzenia.

Pięcioletnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września. Do 10 sierpnia posłowie mogli zgłaszać kandydatury na jego następcę. Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wspartą przez blisko 700 organizacji społecznych.

Pytana na środowej konferencji prasowej, kiedy Sejm zajmie się powołaniem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, marszałek zaznaczyła, że zgodnie z przepisami do czasu wyboru nowego rzecznika dotychczasowy pełni funkcję.

"Więc ta ciągłość jest zachowana. Ponieważ nie było inicjatywy ze strony przewodniczącego komisji (sprawiedliwości i praw człowieka, PAP), a dziś na posiedzeniu Prezydium i Konwencie powiedziałam, że z mojej inicjatywy poproszę pana przewodniczącego o zwołanie komisji, bo musimy mieć opinię. Jeśli będzie to możliwe na tym posiedzeniu Sejmu, to zrobimy to na tym posiedzeniu Sejmu" - powiedziała Witek.

We wtorek szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast (PiS) powiedział PAP, że nie wie, czy na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu będzie rozpatrywana sprawa wyboru nowego RPO, a decyzja w tej sprawie należy do marszałek Sejmu. "Jeżeli marszałek wprowadzi ten punkt do porządku obrad, to oczywiście zwołam komisję i komisja sporządzi stosowaną opinię" - zadeklarował Ast. (PAP)

autor: Karolina Mózgowiec, Karol Kostrzewa