Ast: posiedzenie sejmowej komisji w sprawie nowego RPO planowane na czwartek rano

2020-09-16 13:42 aktualizacja: 2020-09-16, 15:31
Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast. Fot. PAP/Leszek Szymański
Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast. Fot. PAP/Leszek Szymański
Szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast (PiS) poinformował w środę PAP, że na czwartek na godz. 10 planuje zwołanie posiedzenia komisji w związku ze sprawą wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pięcioletnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września. Do 10 sierpnia posłowie mogli zgłaszać kandydatury na jego następcę. Kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiły w Sejmie kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wspartą przez blisko 700 organizacji społecznych.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek pytana w środę rano, kiedy Sejm zajmie się powołaniem nowego RPO stwierdziła, że potrzebna jest opinia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i zapowiedziała, że poprosi przewodniczącego komisji o zwołanie posiedzenia.

Poseł Ast zapytany przez PAP, czy zwołał już posiedzenie komisji, której przewodniczy, odpowiedział: "Tak, planuję (posiedzenie komisji) na jutro na godzinę 10".

Zaznaczył, że na razie jeszcze trwa potwierdzanie, czy termin ten będzie dla wszystkich odpowiedni. "Ale moja decyzja jest taka, żeby na (czwartek) na godz. 10 (zwołać posiedzenie komisji - PAP) tak, aby to można było rozpatrzeć na tym posiedzeniu Sejmu" - dodał przewodniczący komisji.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, jedyna zgłoszona kandydatka na nowego RPO, pracuje jako koordynatorka strategicznych postępowań sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Od 10 lat – zarówno w imieniu RPO, jak i wcześniej pro bono – występuje w sądach w imieniu konkretnych ludzi w sprawach dotyczących praw osób z niepełnosprawnościami, czystego powietrza, praw dzieci i osób starszych, wolności słowa. W 2016 r. weszła jako przedstawicielka Rzecznika do Zespołu Analiz Systemowych przy Prezydencie RP – grona ekspertów działających ponad podziałami w sprawach obywatelskich. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

TEMATY: