W sobotę na Podkarpaciu rozpocznie się szkolenie podstawowe dla żołnierzy WOT

2020-09-16 18:21 aktualizacja: 2020-09-16, 20:45
Wojska Obrony Terytorialnej podczas pokazu wyszkolenia. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Wojska Obrony Terytorialnej podczas pokazu wyszkolenia. Fot. PAP/Marcin Bielecki
W najbliższą sobotę ochotnicy, którzy chcą zostać żołnierzami Podkarpackiej Brygady Wojsk Oborny Terytorialnej, rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe. Podsumowaniem szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 4 października.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy podkarpackiej brygady kpt. Witold Sura, szkolenie prowadzone będzie w rejonie odpowiedzialności 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy.

„Kandydaci 16-dniowe szkolenie podstawowe rozpoczną już w najbliższą sobotę. Po dokonaniu przez komisję formalności ewidencyjnych już w tym dniu ochotnicy odbędą test sprawności fizycznej, który składa się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia w przód tzw. brzuszków oraz podciągania na drążku” – dodał.

Jak podkreślił kpt. Sura, w czasie szkolenia największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

„Szkolenie łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie” – powiedział.

W ostatnim dniu kandydaci odbędą egzamin końcowy zwany pętlą taktyczną. Jak wyjaśnił kpt. Sura, każdy terytorials wykona podczas tego sprawdzianu wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej trasie.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 4 października. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

Kpt. Sura podkreślił, że szkolenie, które rozpocznie się w sobotę adresowane jest przede wszystkim do studentów, którzy ze względu na przerwę w nauce dysponują większą ilością czasu wolnego.

„Naszą propozycję kierujemy również do wszystkich chętnych, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości oraz realizować życiowe plany związane ze służbą krajowi” – stwierdził.

Dla chętnych, którym najbliższy termin nie odpowiada, kolejne szkolenia rozpoczną się jeszcze 24 października, 14 listopada i 5 grudnia.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Brygada liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy. (PAP)

autor: Wojciech Huk