Dworczyk: wpływy do budżetu z branży futrzarskiej to ok. 11 mln zł

2020-09-16 19:25 aktualizacja: 2020-09-16, 21:28
Warszawa, 16.09.2020. Szef KPRM Michał Dworczyk na sali obrad w pierwszym dniu 17. posiedzenia Sejmu. Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 16.09.2020. Szef KPRM Michał Dworczyk na sali obrad w pierwszym dniu 17. posiedzenia Sejmu. Fot. PAP/Marcin Obara
Wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków z branży futrzarskiej to ok. 11 mln zł rocznie - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, który odpowiadał na pytania posłów w trakcie debaty nad projektem ustaw dot. zmian w ustawie o ochronie zwierząt.

W Sejmie w środę odbywa się pierwsze czytanie dwóch projektów nowelizacji m.in. ustawy o ochronie zwierząt - autorstwa PiS i KO.

Dworczyk stwierdził, że efekty przyjęcia ustawy PiS będą efektami "humanitarnymi", w wyniku których zakazane będzie trzymanie zwierząt na uwięzi, używanie kolczatek, organizowanie i prowadzenie występów cyrkowych z udziałem zwierząt. Dodawał, że celem jest zapewnienie lepszego traktowania zwierząt oraz m.in. zwiększenie kontroli samorządów nad schroniskami dla zwierząt.

"W ocenie Rady Ministrów zmiany zaproponowane w projekcie należy uznać za zasadne, a w konsekwencji Rada Ministrów rekomenduje przyjęcie projektu omawianej ustawy" - mówił Dworczyk.

Szef KPRM odpowiedział również na dwa pytania posłów dotyczące wpływów do budżetu z branży futrzarskiej oraz relacje funkcjonowania ferm na cenę mięsa.

Dworczyk poinformował, że wpływy z tytułu podatków z branży futrzarskiej do budżetu państwa rocznie to ok. 11 mln zł., natomiast wpływ funkcjonowania ferm norek na cenę mięsa w Polsce ocenił jako "w granicach błędu statystycznego". (PAP)

autor: Mateusz Roszak