Fogiel: ubolewam, że niektórzy posłowie klubu PiS głosowali za odrzuceniem projektu o ochronie zwierząt

2020-09-17 08:02 aktualizacja: 2020-09-17, 09:57
Zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Fot. PAP/Rafał Guz
Zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Fot. PAP/Rafał Guz
Ubolewam, że niektórzy posłowie klubu PiS głosowali za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - ocenił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do głosowania posłów Solidarnej Polski.

Fogiel był pytany w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia, czy w całej Zjednoczonej Prawicy jest poparcie dla projektu ustawy o ochronie zwierząt, bo w środowym głosowaniu posłowie Solidarnej Polski głosowali za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. 

"Ubolewam, że nie wszyscy posłowie, którzy tworzą klub sejmowy Prawa i Sprawiedliwości, już wczoraj poparli tę ustawę, że niektórzy głosowali za jej odrzuceniem" - mówił. "Mam nadzieję, że mimo wszyscy empatia wobec zwierząt weźmie górę nad jej ostateczną wersją" - dodał wicerzecznik PiS.

Zapytany, czy w przypadku tego projektu powinna zostać zarządzona w klubie dyscyplina, odpowiedział, że będą to decyzje władz klubu PiS. "Dyscyplina ma swoje plusy i minusy" - zauważył. "Jeżeli ktoś np. chciałby poprzeć tę ustawę, ale ma jakieś drobne wątpliwości, być może dyscyplina pomogłaby mu je rozstrzygnąć" - zaznaczył.

"Chciałbym, żeby wszystkich 460 posłów zagłosowało za tym projektem, bo ten projekt jest w jakiejś mierze miarą naszego podejścia do innych, nie tylko do zwierząt" - mówił Fogiel.

Zaznaczył, że nie łączyłby głosowania Solidarnej Polski ws. ochrony zwierząt z trwającymi rozmowami koalicyjnymi w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Za odrzuceniem propozycji, która realizuje tzw. piątkę dla zwierząt, zapowiedzianą przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, głosowało 35 posłów klubu PiS, m.in. ci związani z Solidarną Polską, w tym lider tej partii, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister środowiska Michał Woś, wiceministrowie sprawiedliwości Michał Wójcik i Sebastian Kaleta, a ponadto Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Zbigniew Cymański, Norbert Kaczmarczyk i Jacek Ozdoba.

Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

W czwartek rano po całonocnych obradach komisja rolnictwa zakończyła pracę nad projektem ustawy. Będą one kontynuowane na sali plenarnej. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski