Borrell zaprosił Cichanouską na spotkanie do Brukseli przed Radą UE

2020-09-17 14:16 aktualizacja: 2020-09-17, 14:20
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Piotr Nowak
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Piotr Nowak
Szef dyplomacji UE Josep Borrell zaprosił na poniedziałek na śniadanie z ministrami spraw zagranicznych przed Radą UE opozycyjną kandydatkę w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłanę Cichanouską - przekazało PAP źródło unijne. Według nieoficjalnych informacji, zabiegała o to Polska.

"Borrell zdecydował o zaproszeniu na śniadanie z ministrami spraw zagranicznych w Brukseli przed poniedziałkową Radą UE kandydatki opozycji w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej" - powiedziało PAP unijne źródło. Jak dowiedziała się PAP, Polska w ramach działań na rzecz Białorusi zabiegała o spotkanie i umieszczenie tej sprawy wysoko na agendzie unijnej.

Na Białorusi od ponad miesiąca trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych danych ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformował w środę wieczorem, że zaprosił Cichanouską do PE. Inicjatywa pojawiła się kilka dni po tym, gdy polscy eurodeputowani w ponadpartyjnym porozumieniu zaapelowali o otwarcie drzwi Parlamentu Europejskiego dla białoruskiej opozycyjnej kandydatki w wyborach.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)