Białoruskie MSZ: spotkanie Cichanouskiej z ministrami UE to ingerencja w sprawy Białorusi

2020-09-19 17:05 aktualizacja: 2020-09-20, 07:41
Wilno, Litwa, 13.09.2020. Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas wywiadu dla serwisu YouTube w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Wilno, Litwa, 13.09.2020. Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas wywiadu dla serwisu YouTube w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE ze Swiatłaną Cichanouską będzie otwartą ingerencją w sprawy Białorusi – ocenił w sobotę rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.

„To zupełnie oczywiste, że jeśli do tego dojdzie, to będzie to bezczelna i nieukrywana ingerencja w sprawy wewnętrzne Białorusi oraz zupełny brak szacunku dla jej obywateli” – oświadczył Hłaz, cytowany przez agencję BiełTA. Jego zdaniem to byłoby „śmieszne i kuriozalne, gdyby nie było tak smutne”.

„Po co w ogóle przeprowadzać wybory, jeśli można po prostu wyznaczyć z zewnątrz jakąś wygodną osobę i budować z nią relacje. Po takich krokach, moim zdaniem, nikomu już nie będzie trzeba udowadniać, że dochodzi do podważania suwerenności Białorusi” – ocenił. Dodał, że stanowisko Białorusi w tej sprawie zostało przekazane przedstawicielowi UE w Mińsku, a także właściwym adresatom w Brukseli.

Strona unijna zapowiedziała, że w poniedziałek w Brukseli ma dojść do nieformalnego spotkania szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i ministrów spraw zagranicznych państw UE z Cichanouską. Tego dnia ma się również odbyć posiedzenie Rady UE, na którym omawiana będzie sprawa wprowadzenia sankcji wobec Białorusi. 

Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi. Według oficjalnych wyników uzyskała 10,1 proc. głosów, a wygrał z wynikiem 80,1 proc. Alaksandr Łukaszenka, rządzący krajem od 26 lat. Od 9 sierpnia na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)