MSZ Rosji: zaproszenie Cichanouskiej na spotkanie UE naruszy kartę Narodów Zjednoczonych

2020-09-19 21:58 aktualizacja: 2020-09-20, 15:05
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła w sobotę, że zaproszenie białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej na spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE jest naruszeniem karty Narodów Zjednoczonych.

"Kontakt taki - jeśli do niego dojdzie - oceniamy jako jeszcze jeden dowód na odejście Unii Europejskiej od wcześniejszych deklaracji, iż w sytuacji związanej z Białorusią nie ma geopolityki" - oznajmiła Zacharowa.

Zaproszenie Cichanouskiej do Brukseli przedstawicielka MSZ oceniła jako "część składową scenariusza ingerencji w sprawy wewnętrzne Białorusi". Zdaniem Rosji ten krok "jest jawnym naruszeniem podstawowych zapisów karty NZ" - oświadczyła rzeczniczka.

Strona unijna zapowiedziała, że w poniedziałek w Brukseli ma dojść do nieformalnego spotkania szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i ministrów spraw zagranicznych państw UE z Cichanouską. Tego dnia ma się również odbyć posiedzenie Rady UE, na którym omawiana będzie sprawa wprowadzenia sankcji wobec Białorusi.

Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi. Według oficjalnych wyników uzyskała 10,1 proc. głosów, a wygrał z wynikiem 80,1 proc. Alaksandr Łukaszenka, rządzący krajem od 26 lat. Od 9 sierpnia na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)