Mrzygłocka: w przyszłym tygodniu porozmawiam z posłami KO, którzy głosowali przeciw ustawie o ochronie zwierząt

2020-09-20 07:07 aktualizacja: 2020-09-20, 12:16
Rzecznik dyscypliny i etyki klubu KO Izabela Mrzygłocka. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rzecznik dyscypliny i etyki klubu KO Izabela Mrzygłocka. Fot. PAP/Radek Pietruszka
W nadchodzącym tygodniu porozmawiam z posłami Koalicji Obywatelskiej, którzy podczas głosowania nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt, głosowali przeciw jej przyjęciu, mimo dyscypliny w klubie - powiedziała PAP rzecznik dyscypliny i etyki klubu KO Izabela Mrzygłocka.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Ustawę poparła zdecydowana większość klubu Koalicji Obywatelskiej. Przeciwko głosowało czworo posłów: Jerzy Borowczak, Tomasz Lenz, Magdalena Łośko oraz Kilion Munyama. Posłanka Iwona Kozłowska wstrzymała się od głosu. W klubie KO podczas głosowania nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt obowiązywała dyscyplina.

Lider PO i szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka zapowiedział w rozmowie z PAP, że władze klubu będą rozmawiać ze wszystkimi posłami, którzy naruszyli w piątek dyscyplinę klubową.

"Mamy w klubie rzecznika dyscypliny, panią poseł Katarzynę Mrzygłocką, która zawsze indywidualnie rozmawia z posłami, a późniejszą decyzję podejmuje ewentualnie kolegium klubu" - mówi Budka. Podkreślił zarazem, że to nie KO ma problem z niesubordynacją swych polityków, a PiS. "Dziś problem z posłami ma Jarosław Kaczyński, my nie zajmujemy się samymi sobą" - mówi Budka.

Mrzygłocka powiedziała PAP, że w nadchodzącym tygodniu podejmie rozmowy z posłami, którzy sprzeciwili się partyjnej dyscyplinie głosowania. "Nie analizowałem jeszcze tych głosowań, dopiero będę je analizować" - zaznaczyła.

Posłanka KO, podobnie jak szef PO Borys Budka, wyraziła pogląd, że to nie jej klub ma w tej chwili problem z dyscypliną, tylko klub Prawa i Sprawiedliwości. (PAP)

autor: Edyta Roś