W Hiszpanii rozbito gang napadający na seniorów podczas przymusowej kwarantanny

2020-09-23 19:11 aktualizacja: 2020-09-23, 19:14
Hiszpania w czasie koronawirusa, starszy mężczyzna w oknie. Fot. PAP/EPA/Rafa Alcaide
Hiszpania w czasie koronawirusa, starszy mężczyzna w oknie. Fot. PAP/EPA/Rafa Alcaide
Hiszpańska policja rozbiła gang napadający seniorów w okresie przymusowej izolacji społecznej. Przestępcy, wobec których w środę orzeczono tymczasowy areszt, aby nakłonić swoje ofiary do wpuszczenia ich do domu, podszywali się pod pracowników służby zdrowia.

Z ustaleń policji we wspólnocie autonomicznej Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii, wynika, że czterech karanych w przeszłości mężczyzn napadało na seniorów w okresie obowiązującego pomiędzy 15 marca a 21 czerwca stanu zagrożenia epidemicznego.

Członkowie czteroosobowej szajki, w wieku od 24 do 69 lat, byli w przeszłości notowani około 60 razy za rozmaite przestępstwa, w tym za kradzieże i oszustwa.

Śledczy, którzy dotąd nie ustalili całkowitej liczby ofiar gangu, wskazują, że schemat działania grupy był niemal w każdym przypadku taki sam. Podszywając się pod pracowników służby zdrowia, mężczyźni przekonywali swoje ofiary do wpuszczenia ich do mieszkań w celu wykonania badania na zakażenie koronawirusem. Następnie podawali im substancje psychoaktywne, które rzekomo miały być lekarstwem na SARS-CoV-2.

Po związaniu swoich ofiar, najczęściej osób w wieku powyżej 80 lat, mężczyźni ograbiali ich z wartościowych przedmiotów. (PAP)