Chiński MSZ: szanujemy wybór Łukaszenki na prezydenta Białorusi

2020-09-24 11:32 aktualizacja: 2020-09-24, 14:45
Ceremonia inauguracji prezydentury Alaksandra Łukaszenki w Mińsku. Fot. PAP/EPA/ANDREI STASEVICH
Ceremonia inauguracji prezydentury Alaksandra Łukaszenki w Mińsku. Fot. PAP/EPA/ANDREI STASEVICH
Chiny szanują wybór Alaksandra Łukaszenki na prezydenta Białorusi i wierzą, że pod jego rządami w kraju przywrócona zostanie stabilność polityczna – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, cytowany przez państwowe media.

W środę odbyła się niezapowiedziana, potajemna inauguracja Łukaszenki. USA, UE i szereg krajów europejskich nie uznaje go jednak za prezydenta i ocenia, że sierpniowe wybory prezydenckie na Białorusi zostały sfałszowane.

Poparcie dla Łukaszenki wyraził natomiast rzecznik chińskiego MSZ na rutynowym briefingu w Pekinie. „Chiny zawsze szanowały decyzje dokonywane przez Białorusinów” – powiedział Wang.

Powtórzył również wcześniejsze stanowisko MSZ, że Chiny „popierają wysiłki Białorusinów na rzecz ochrony niepodległości, suwerenności, bezpieczeństwa i rozwoju kraju oraz stanowczo sprzeciwiają się wywoływaniu podziałów i niepokojów w białoruskim społeczeństwie przez siły zewnętrzne”.

„Strona chińska ma nadzieję i przekonanie, że pod przewodnictwem prezydenta Łukaszenki Białoruś przywróci stabilność polityczną i spokój społeczny” – dodał Wang.

Sekretarz generalny rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i prezydent ChRL Xi Jinping był jednym z pierwszych światowych przywódców, którzy pogratulowali Łukaszence „zwycięstwa w wyborach” z 9 sierpnia. Od tego dnia na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)